Dni Pola w Lubaniu

30 czerwca 2016

W dniu 23 czerwca 2016 roku w Lubaniu k. Kościerzyny odbył się Dzień Pola organizowany przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Dział Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa w Lubaniu. Celem tegorocznej edycji było praktyczne przekazanie wiedzy zebranej przez specjalistów ośrodka w trakcie całego sezonu wegetacyjnego dotyczącej: plonowaniu odmian, ich parametrów jakościowych, odporności na szkodniki i choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Imprezę rozpoczął oraz gości powitał Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pan Aleksander Mach. Gośćmi którzy przybyli na Dni Pola byli: prof. Jerzy Szukała, dr Wojciech Mikulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Jan Ślusarczyk – Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gdańsku, Karol Narloch Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościerzynie.

W ramach lustracji na poletkach rolnicy zapoznali się z następującymi gatunkami roślin uprawnych:

  • zboża ozime – 19 odmian żyta, 17 odmian pszenżyta,
  • zboża jare: 12 odmian owsa, 7 odmian pszenżyta, 24 odmiany jęczmienia,
  • bobowate: 5 odmian grochu, 13 odmian łubinu wąskolistnego, 4 odmiany łubinu żółtego,
  • ziemniaka 7 odmian b. wczesnych jadalnych, 10 wczesnych, 11 średnio wczesnych,
  • średnio późnych i późnych a także 11 odmian skrobiowych.
  • kukurydzy – 7 odmian

Wśród prezentowanych odmian zbóż i ziemniaka wyróżniono odmiany zalecane do uprawy na terenie województwa pomorskiego. Doświadczenia omówili specjaliści PODR w Gdańsku Grzegorz Manowski, Daniel Dąbrowski oraz Mariusz Anioła. Natomiast doświadczenia wdrożeniowe z roślinami bobowatymi przedstawiła Genowefa Wróblewska – przedstawiciel HR Smolice oraz prof. Jerzy Szukała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas tegorocznej edycji Dnia Pola jego uczestnicy mogli również obejrzeć efekty pogłównego stosowania nawozów potasowych zaprezentowane na polach demonstracyjnych przez przedstawiciela firmy LUVENA S.A pana Marka Wysockiego. Zwieńczeniem imprezy był pokaz precyzyjnego nawożenia mineralnego wykonanego za pomocą urządzeń Yara N-sensor oraz rozsiewacza nawozów marki Kuhn sprzężonego z ciągnikiem Kubota.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu sponsorów do których należały firmy:
LUVENA S.A., BAG Polska Sp. z o.o., Timac Agro Polska Sp. z o.o., New Ecology Systems Sp. z o.o. oraz AGRIPEL SP z o. o.

Reasumując Dzień Pola cieszył się dużym zainteresowaniem rolników województwa pomorskiego ponieważ był doskonała okazją do pogłębienia wiedzy na temat doboru odmian, oraz technologii nawożenia i ochrony omawianych gatunków. Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnych imprezach organizowanych w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

PODR w Gdańsku, zdj. PODR


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek z posiedzenia KRIR >>>,który został ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała, że na podstawie doniesień medialnych ...

7 listopada w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła si...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę