A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Diesel, benzyna na stacjach stabilizacja

13 marca 2023
Diesel, benzyna na stacjach stabilizacja
W obecnej sytuacji trudno oczekiwać wyraźnych przecen na polskich stacjach paliw - budzić optymizm może jednak fakt, że aktualna cena diesla jest o 56 groszy niższa niż na początku lutego.

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe
 
Niestety w analogiczny sposób nie mogą się pocieszać kierowcy tankujący benzynę, która jest w tym tygodniu o dwa grosze droższa niż w poprzednią środę i jej ceny wciąż są bliskie poziomom sprzed miesiąca.
 
Tanieją średnie destylaty

benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

Na rynku hurtowym w Polsce mamy w tym tygodniu wyraźnie odmienne tendencje dla benzyn i średnich destylatów (oleje opałowy i napędowy). Benzyna 98-oktanowa sprzedawana jest dzisiaj średnio po 5749,80 zł/m sześc., czyli o 9 zł drożej niż w ostatni weekend, a benzyna Pb95 po 5363,80 zł/m sześc., czyli o 19 zł więcej niż w sobotę. Jeśli chodzi natomiast o diesla - wskutek raptownej obniżki z wczoraj średnia cena wynosi obecnie 5582,80 zł/m sześc. - co okazuje się wynikiem o 180 zł niższym niż w zeszły weekend. W analogicznym okresie olej opałowy potaniał o ponad 145 zł i metr sześc. tego paliwa kosztuje aktualnie 4587,40 zł/m sześc.

Prognozy bez niespodzianek

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza
 
W okresie między 13 i 19 marca 2023 nie oczekujemy dynamicznej przeceny dla benzyn. Jeśli chodzi o benzynę 98-oktanową, przewidujemy, że większość stacji będzie mieć ceny z przedziału 7,34-7,47 zł/l/. W przypadku benzyny 95-oktanowej ceny zamkną się w przedziale 6,66-6,77 zł/l. Mimo, że na niektórych obiektach pojawiały się ceny poniżej 7 zł za litr oleju napędowego, aktualna prognoza cen hurtowych dla tego paliwa wynosi 7,04-7,16 zł/l. Względnie stabilnie zachowywać się będą także ceny autogazu, który kosztować może 3,12-3,20 zł/l. 
 
Realizacja zysków na rynku naftowym
 
Mijający tydzień na rynku naftowym przyniósł wyraźną przecenę notowań surowca. Ropa Brent, która w trakcie poniedziałkowej sesji kosztowała ponad 86 dolarów, dzisiaj jest o ponad pięć dolarów tańsza. W piątkowe przedpołudnie baryłkę surowca na giełdzie w Londynie można było kupić za niecałe 81 dolarów.
 
Argumentów za spadkiem cen ropy dostarczyły wypowiedzi szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który w trakcie wtorkowego wystąpienia przed komisją ds. bankowości w Kongresie zasygnalizował, że docelowy poziom stóp procentowych w Stanach prawdopodobnie będzie wyższy niż wcześniej zakładano. Taki „jastrzębi” ton wypowiedzi Jerome’a Powella dał impuls do realizacji zysków na rynku naftowym. Perspektywa podnoszenia stóp procentowych w Stanach przestraszyła inwestorów, bo dalsze zacieśnianie polityki monetarnej może negatywnie odbijać się na tempie wzrostu gospodarczego i ograniczy popyt na paliwa.
 
Przed weekendem do pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych, które nie ominęło giełd naftowych, przyczyniły się problemy jednej z amerykańskich instytucji finansowych - Silicon Valley Bank (SVB). Notowania banku, po tym jak ogłosił emisję akcji w celu zwiększenia swoich kapitałów, zanurkowały. Akcje SVB zostały w czwartek przecenione o 60 proc. i wycena banku spadła o ponad 80 mld dolarów.
 
Zasięg spadków na rynku ropy cały czas jest jednak ograniczony przez oczekiwane odbicie popytu na produkty naftowe w Chinach. Według prognoz zaprezentowanych w tym tygodniu przez sekretarza generalnego OPEC dzienne zapotrzebowanie na surowiec w Państwie Środka wzrośnie w bieżącym roku o 500-600 tys. baryłek.
 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13-19 marca 2023:
 
Wtorek
•    USA – inflacja konsumencka
 
Środa
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – inflacja producencka
•    USA – sprzedaż detaliczna

Czwartek
•    Polska – inflacja bazowa
•    Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych
 
Piątek
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – produkcja przemysłowa

***
e-petrol.pl od 2001 roku tworzy portal branżowy, za pomocą którego dostarcza danych i specjalistycznych usług wspomagających handel paliwami w Polsce (m.in. przy pomocy platformy aukcyjnej - Elektronicznej Giełdy Paliw). Serwisy informacyjne e-petrol.pl są źródłem informacji o wydarzeniach na rynku paliw oraz przedstawiają aktualną sytuację w postaci rynkowych notowań transakcyjnych. Monitorowane są rzeczywiste hurtowe jak również detaliczne ceny paliw w Polsce. Właścicielem portalu e-petrol.pl jest firma doradcza Information Market S.A.                    

POWIĄZANE

W centrum zainteresowania funduszy VC zanajdują się obecnie dwa sektory gospodar...

Ukraińskie media i organizacje poinformowały o najnowszy danych dotyczących eksp...

W mijającym tygodniu ceny diesla uległy kolejnej obniżce - dalszego dynamicznego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę