aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Czynniki wpływające na dobrostan zwierząt

27 listopada 2023
Czynniki wpływające na dobrostan zwierząt

Dobrostan zwierząt jest kluczowym aspektem naszego społeczeństwa, obejmującym dobrostan fizyczny i psychiczny zwierząt w różnych środowiskach. Naszym moralnym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby zwierzęta były traktowane z życzliwością, współczuciem i szacunkiem.

Aby ocenić i poprawić dobrostan zwierząt, możemy odwołać się do powszechnie uznawanych ram „Pięciu Wolności”. Obejmują one: wolność od głodu i pragnienia, wolność od dyskomfortu, wolność od bólu, obrażeń lub chorób, wolność do wyrażania normalnego zachowania oraz wolność od strachu i niepokoju. Ramy te służą jako praktyczny przewodnik dotyczący promowania i ochrony dobrostanu zwierząt.

Dlatego też każde cywilizowane społeczeństwo powinno zadbać o zwierzęta i zapewnić im odpowiednie żywienie, dostęp do wody, właściwą opiekę weterynaryjną oraz przetrzymywanie ich w dobrych warunkach, które umożliwiają im trwanie w naturalnej pozycji, z zapewnieniem nieskrępowanych ruchów i w higienicznym pomieszczaniu. Obowiązkiem każdego właściciela jest zapewnienie zwierzętom odpowiedniego schronienia, z dostępem dziennego światła, które obroni je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi  zagrażającymi  ich zdrowiu i życiu. Uwzględnienie wszystkich tych czynników niewątpliwie stymulują rozwój fizyczny i psychiczny zwierząt.

Zwierzęta są stworzeniami społecznymi i na ich dobrostan wpływają interakcje społeczne. Pozytywne interakcje społeczne, takie jak towarzystwo przedstawicieli tego samego gatunku lub odpowiednie interakcje człowiek-zwierzę, promują poczucie bezpieczeństwa i ogólnego szczęścia. I odwrotnie, izolacja społeczna lub agresywne interakcje mogą prowadzić do stresu i pogorszenia dobrostanu.

Kampania pt. Program dobrostan + sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka.

 

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę