OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Czy wolna prasa jeszcze w ogóle jest? Bo być powinna, ale taka nie jest.

6 maja 2025
Czy wolna prasa jeszcze w ogóle  jest? Bo być powinna, ale taka nie jest.
3 maja to nie tylko nasze polskie Święto Konstytucji ale też Światowy Dzień Wolności Prasy.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała: "Wolna prasa jest najlepszą tarczą dla demokracji. Dziennikarze muszą mieć swobodę relacjonowania wydarzeń bez obawy o cenzurę, zastraszanie czy odwet. Parlament Europejski zawsze będzie bronił i stawał w obronie wolności mediów i prasy – nie tylko w Światowym Dniu Wolności Prasy, ale każdego dnia." Ale czy sama wierzy w to co powiedziała?
Obserwujemy gigantyczne zapędy wszelkiej władzy do manipulacji informacyjnej. Media są rozdrapywane przez polityków, którzy używając swoich partyjnych wpływów chcą poprzez media wywierać wpływ na decyzje wyborcze obywateli. Bo to właśnie obywatele decydują kto przy władzy będzie, a władza to wiadomo- PIENIĄDZE. I o to właśnie w tej zabawie chodzi. Pieniędzy potrzebują media, więc pośrednio, politycy do wydawców mówią tak " będziecie prezentować nasze poglądy? Będziecie promować naszych kadydatów? Będziecie oczerniać naszych konkurentów? To my wam syoniemy kasą. Nie wprost oczywiście, ale poprzez różnego rodzaju granty, po ktore będziecie mogli sięgnąć w przeróżnych projektach, które my, politycy dla was przygotujemy.
Tak ta "demokracja", w największym skrócie rzecz ujmując to wygląda. Jesteśmy zatem świadkami zmierzchu i upadku demokracji, do której zresztą doprowadzili Ci, którzy najgłośniej tej demokracji się domagają, ba, a nawet mianowali się jej, tej nieskazitelnej "DEMOKRACJI" obrońcami i strażnikami.

Wolnych mediów, jak za komunizmu praktycznie już nie ma, więc należy stwierdzić, że demokracji nie ma też.

Dla porządku i rzetelności dziennikarskiej poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu prasowego Parlamentu Europejskiego, który (nie ma co ukrywać) ma w sobie stwierdzenia i cytaty z wypowiedzi najważniejszych polityków Unii Europejskiej, które czyta się z pewnym nawet zażenowaniem, bo tak daleko odbiegają od rzeczywistości.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, wiceprzewodnicząca Sabine Verheyen oraz przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Nela Riehl podkreślają kluczową rolę niezależnego dziennikarstwa.

Prezydent Roberta Metsola powiedziała: "Wolna prasa jest najlepszą tarczą dla demokracji. Dziennikarze muszą mieć swobodę relacjonowania wydarzeń bez obawy o cenzurę, zastraszanie czy odwet. Parlament Europejski zawsze będzie bronił i stawał w obronie wolności mediów i prasy – nie tylko w Światowym Dniu Wolności Prasy, ale każdego dnia.

Sabine Verheyen (EPL, DE), wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i przewodnicząca grupy roboczej ds. wdrożenia europejskiego aktu o wolności mediów (EMFA), powiedziała:

"W Światowym Dniu Wolności Prasy potwierdzamy nasze przywiązanie do jednego z podstawowych filarów demokracji: wolności mediów. Wolne, niezależne i zróżnicowane dziennikarstwo jest niezbędne dla każdego demokratycznego społeczeństwa. Pozostaje ona jednak zagrożona – nawet w niektórych państwach członkowskich UE – a bez niej demokracja nie może funkcjonować. Europejski akt o wolności mediów (EMFA), przyjęty w kwietniu 2024 r., ma zasadnicze znaczenie dla sprostania tym wyzwaniom. Jest to wyraźny sygnał o potrzebie ochrony różnorodności mediów i niezależności dziennikarskiej w całej Europie. Media to coś więcej niż tylko przemysł – kształtują dyskurs polityczny, napędzają rozwój kulturalny, sprzyjają włączeniu społecznemu i chronią prawa podstawowe.

"EMFA stanowi historyczny kamień milowy dla UE: po raz pierwszy obowiązuje kompleksowe europejskie prawo mające na celu utrzymanie wolności prasy i pluralizmu mediów. Poczyniliśmy znaczne postępy legislacyjne w zakresie ochrony dziennikarzy przed ingerencją polityczną i naciskami gospodarczymi. Jednak teraz te zabezpieczenia muszą być aktywnie egzekwowane.

"EMFA już wchodzi w życie. Pierwsze przepisy oficjalnie weszły w życie, a kolejne mają wejść w życie w tym miesiącu. Do sierpnia 2025 r. wejdą w życie najważniejsze części ustawy, co będzie ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia wolności mediów w całej UE. Rzeczywiste oddziaływanie EMFA zależy jednak od jego wdrożenia. Dlatego już teraz uważnie monitorujemy ten proces, aby zagwarantować, że państwa członkowskie nie będą zwlekać z jego egzekwowaniem. Wolność prasy nie może czekać – musimy działać zgodnie z tymi zobowiązaniami.

"W Światowym Dniu Wolności Prasy musimy pamiętać o tym, jak ważne jest zdecydowane stanie w obronie wolności mediów. Niepokojące globalne trendy przypominają nam, że obojętność nie wchodzi w grę. Nawet w Europie musimy zachować czujność w obronie naszych demokratycznych wartości. Wolność prasy jest kręgosłupem demokracji – jej obrona oznacza ochronę naszych wolności i wartości, które są nam bliskie.


Nela Riehl (Zieloni, Niemcy), przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji, powiedziała: "Niezależny sektor prasowy jest podstawowym filarem naszej demokracji. Potrzebujemy wolnej prasy, aby pociągnąć naszych decydentów do odpowiedzialności, przyspieszyć zmiany społeczne i informować obywateli. Niepokoi mnie drastyczny wzrost kontaktu młodych ludzi z wiadomościami z niezweryfikowanych źródeł w mediach społecznościowych. Wysokiej jakości dziennikarstwo konkuruje o naszą uwagę z algorytmami na platformach społecznościowych. Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się szkodliwej dezinformacji, UE zaczyna obecnie regulować platformy cyfrowe, ale musimy również poprawić umiejętność korzystania z mediów, zapewnić ludziom dostęp do rzetelnych informacji i zapewnić edukację w zakresie korzystania z mediów.

"Powinno to być jednym z priorytetów edukacji obywatelskiej, z jasnymi celami, ponieważ pracujemy nad poprawą odporności demokratycznej w całej Europie. Jako komisja zwiększamy znaczenie tych wyzwań w europejskiej agendzie edukacyjnej i z zadowoleniem przyjmujemy pierwsze kroki w tym kierunku w ramach inicjatywy Komisji "Unia umiejętności".

"Moja niedawna wizyta na Ukrainie przypomniała mi o sile obywateli w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla demokracji. W sytuacji, gdy manipulacja informacjami jest wykorzystywana jako broń, wzmocnienie i ochrona ludzi – a mianowicie niezależnych dziennikarzy, reporterów, pracowników mediów i wolontariuszy – jest również kwestią bezpieczeństwa. W związku z tym, w Światowym Dniu Wolności Prasy, podkreślamy również potrzebę zapewnienia niezależnej prasie bezpiecznego środowiska pracy, warunków pracy godnych zamieszkania, wspierającej europejskiej infrastruktury i ochrony przed prześladowaniami.


Przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Podkomisji Praw Człowieka i Komisji Specjalnej ds. Europejskiej Tarczy Demokratycznej wydali również oświadczenie z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy. Możesz go przeczytać tutaj (dostępny wkrótce).


Jak Parlament wzmacnia wolność mediów

Na początku 2024 r. Parlament i Rada przyjęły nowe przepisy mające na celu ochronę wolności mediów i niezależności dziennikarzy w UE. Przepisy ustawy o wolności mediów (EMFA) zaczną w pełni obowiązywać w państwach członkowskich UE od 8 sierpnia 2025 r.

Przepisy te powinny zapewnić przejrzystość własności środków masowego przekazu i przydziału reklam państwowych, wzmocnić niezależność mediów publicznych oraz zapewnić solidną ochronę dziennikarzy i ich źródeł. Aby zapewnić widoczność i pluralizm, platformy cyfrowe nie będą mogły arbitralnie usuwać ani ograniczać treści niezależnych mediów.

Do 7 maja 2026 r. we wszystkich państwach członkowskich UE musi zostać transponowana do prawa krajowego dyrektywa chroniąca dziennikarzy i działaczy społeczeństwa obywatelskiego przed strategicznymi pozwami sądowymi mającymi na celu uciszenie krytycznych głosów.

Każdego roku Parlament Europejski nagradza wybitne osiągnięcia dziennikarskie, które propagują lub bronią podstawowych zasad i wartości Unii Europejskiej, takich jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się piąta edycja Nagrody Dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii.



oprac Marek Kozak ppr.pl z wyk źródło: europarl.europa.eu


POWIĄZANE

Na początku maja zaopatrzenie ukraińskich rolników w środki ochrony roślin przek...

INFORMACJE RZĄDOWE ORAZ PROJEKTY UCHWAŁ I USTAW ROZPATRYWANE NA POSIEDZENIACH PA...

W Ministerstwie Polityki Agrarnej pod przewodnictwem ministra Witalija Kovala od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę