Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy wiesz, że marnowanie jedzenia to Twoje świadome działanie? Możesz to zmienić

9 marca 2016
Czy wiesz, że marnowanie jedzenia to Twoje świadome działanie? Możesz to zmienić
Newseria Biznes

Zjawisko marnowania żywności jest obecne we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska znajduje się na 5 miejscu[1] wśród krajów o najwyższym poziomie strat. Dlatego Komisja Europejska wzywa kraje członkowskie do aktywnego podejmowania działań[4]. Obywatele odgrywają kluczową rolę, gdyż mogą oni ograniczać ilość wyrzucanego jedzenia w swoich domach, ale również wspierać działalność organizacji charytatywnych zajmujących ograniczaniem marnowania żywności np. zostając wolontariuszami Banków Żywności. Federacja Polskich Banków Żywności uruchamia kampanię społeczną zachęcającą do wolontariatu w Bankach Żywności oraz organizacjach współpracujących z Bankami Żywności.

„Potrzebujemy wielu rąk do pracy. Chcemy przekonać do takiej formy pomocy głównie osoby w dojrzałym wieku, o nieco większej ilości wolnego czasu. Pomagać można w bardzo różny sposób - Bankach Żywności lub współpracować z organizacjami partnerskimi. Zależy nam, aby pokazać, że wolontariusze w realny sposób przyczyniają się do zmniejszenia ilości marnowanej żywności” - mówi Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Kim są wolontariusze, co robią i co motywuje ich do bezinteresownej pracy?

Ze statystyk wynika, że są to głównie osoby młode – do 26. roku życia, najczęściej z wyższym wykształceniem. Jednak najbardziej pożądana grupa są osoby obecnie przybywające na emeryturze, które pragną aktynie spędzić wolny czas. Motywacją dla wolontariuszy są głównie: uczucie empatii oraz potrzeba bycia pomocnym, a nierzadko także czerpanie przyjemności z pomagania i możliwość zawarcia ciekawych znajomości. Niestety większość, bo aż 60% Polaków nie uczestniczy aktywnie i nie angażuje się w tę strefę życia społecznego. Dlaczego? Ponieważ istnieje powszechne przeświadczenie, że misja niesienia pomocy dotyczy osób, które są „obdarzone wyjątkowymi predyspozycjami”[5].

Każdy może być wolontariuszem

Federacja Polskich Banków Żywności to 32 Banki Żywności działające na ternie całego kraju. W swojej codziennej pracy niosą pomoc najbardziej potrzebującym, dzięki współpracy z organizacjami partnerskimi (3000), które również nieustająco potrzebują wsparcia wolontariuszy. Każdego dnia do magazynów Banów Żywności dostarczana jest żywność pozyskiwana od producentów spożywczych, rolników, nadwyżki artykułów spożywczych od sieci handlowych oraz z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Dzięki temu rocznie ok. 140 tys. ton jedzenia trafia do 1,3 mln osób potrzebujących w Polsce. Tak szeroko rozbudowany system wsparcia potrzebuje dużego zaangażowania ze strony wolontariuszy, których niestety wciąż brakuje.

 

Warto jednak wiedzieć, że praca w Bankach Żywności realnie wpływa na poprawę jakości życia najuboższych. Liczy się dobre serce, zaangażowanie i chęć zmiany świata na lepsze. Wyspecjalizować się można w każdej dziedzinie funkcjonowania organizacji, od pomocy przy sortowaniu i rozładowywaniu żywności, po pracę biurową, techniczną czy logistyczną. Zaangażowanie się w działania Banków Żywności w całym kraju, to wartościowy sposób spędzania wolnego czasu, także dla emerytów i rencistów, którzy są obecnie najmniej liczną grupą wolontariuszy wspierających ideę i misję Federacji.

Gdzie szukać informacji o na temat wolontariatu?

Więcej informacji na temat Banków Żywności i wolontariatu można znaleźć na stronach:  www.bankizywnosci.pl oraz https://wolontariat.bankizywnosci.pl/. Dostępna jest także specjalna aplikacja, na której na bieżąco aktualizowane są informacje na temat aktualnych stanowisk pracy.

"Nie zmarnuj okazji do pomagania! Przekaż nam 1% swojego podatku. KRS:  0000063599 www.bankizywnosci.pl"

 

 

1 European Commission (DG ENV), Preparatory Study on Food Waste Across EU 27, 10.2010

2 MillwardBrown, 10.2015 – Na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności – badanie dotyczące opinii Polaków na temat marnowania żywności (wśród korzystających z Internetu)

3 MillwardBrown, 09.2014 - – Na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności – badanie dotyczące opinii na temat marnowania żywności

4 „Jak uniknąć marnotrawienia żywności: strategie na rzecz poprawy wydajności łańcucha żywnościowego UE”, 30.11.2011

5 Dane dotyczące wolontariatu opracowanie na podstawie wyników badań Stowarzyszenia Klon/Jawor "Wolontariat, filantropia, 1%" z 2014 roku.

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę