Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy domek z kart się wali? - progi żywego inwentarza w dyrektywie

22 lutego 2023
Czy domek z kart się wali? - progi żywego inwentarza w dyrektywie

COPA i COGECA wydała wczoraj oświadczenie, które dotyczy progów żywego inwentarza w dyrektywie unijnej w sprawie emisji przemysłowych. 

W kwietniu 2022 r. Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący przeglądu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED), w którym znalazły się środki ukierunkowane na europejskich hodowców. To bardzo krytykowane podejście Komisji Europejskiej ma ustanowić próg zwierząt gospodarskich na poziomie 150 dużych jednostek przeliczeniowych żywego inwentarza - powyżej którego gospodarstwa hodowlane trzody chlewnej, drobiu i bydła musiałyby przestrzegać tej dyrektywy. Komisja uzasadniła podejście polegające na wyznaczeniu progu specjalnie zleconą oceną skutków.


Wczoraj europejski dziennik Euractiv ujawnił jednak prezentację, którą służby DG ENVI wygłosiły w grupie roboczej ds. środowiska Rady UE, która ukazuje zgoła odmienną sytuację. W przeglądzie dyrektywy Komisja posłużyła się danymi z 2016 r. Teraz dysponuje jednak danymi za 2020 rok, które pozostają w sprzeczności z podanym na początku odsetkiem gospodarstw, które zostałyby objęte zakresem dyrektywy.

Komisja zawsze odpierała krytykę twierdząc, że „jedynie 13% unijnych gospodarstw towarowych” będzie objętych wnioskiem. Z najnowszych danych wynika jednak, że w szczególności w przypadku drobiu odsetek ten wzrośnie z 15 do 58%, a w przypadku trzody chlewnej z 18 do 61%. Nie można oprzeć decyzji na błędnych obliczeniach!

Ukazuje to ponownie (jakby dotychczasowe argumenty były niewystarczające), że podejście do celów i progów stosowane w strategii „od pola do stołu” jest polityczne, dotkliwe i oderwane od rzeczywistości w terenie. Copa i Cogeca mają nadzieję, że unijni decydenci polityczni poważnie potraktują te nowe dane i ponownie ocenią wniosek Komisji.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie dbamy o to, aby rolnictwo europejskie było zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę