aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Czy doberman to dobry pies stróżujący?

25 lutego 2022
Czy doberman to dobry pies stróżujący?

Psy rasy doberman mają cechy o których warto pamiętać przy zakupie czworonoga. Sprawdź czy rasa doberman będzie dobra dla Ciebie.

Doberman - co warto wiedzieć

Rasa doberman [https://zwierzaki.pl/doberman] ma swoje pochodzenie w Niemczech. To właśnie tam powstały pierwsze krzyżówki groźnych psów "mieszańców" z owczarkami oraz rottweilerami. Wyhodowane psy miały czarny kolor oraz były lekko, brązowo podpalane. Ich cechą charakterystyczną była czujność. Zaczęto używać ich jako psów stróżujących, a w niektórych regionach do tępienia większych gryzoni. Jeżeli chodzi o wygląd oraz charakter współczesne dobermany są bardzo zbliżone do swoich przodków. Obecnie rasa została oficjalnie zatwierdzona jako pies policyjny.

Doberman - czy to pies dla każdego?

Według danych FCI doberman powinien charakteryzować smukłą budową ciała oraz ciemną maścią z lekkim podpalanym brązem przy łapach oraz na piersi. Ogon powinien być krótki, a uszy lekko spiczaste (niektórzy właściciele psów dokonują zabiegu podcinania uszu, aby miały bardziej spiczasty kształt). Poza tym istnieją także inne odmiany takie jak psy o rudym, szarym a nawet białym kolorze i krótkiej sierści. Dobermany to psy o umięśnionej sylwetce, a przy tym bardzo "eleganckim" wyglądzie. Jako cechy charakterystyczne rasy na pierwszym miejscu wymienia się inteligencję oraz zdolność do opanowania nawet najtrudniejszego szkolenia. Współczesne dobermany nie są już tak groźne jak ich przodkowie jednak często bywają one uparte, a także mogą zdominować niedoświadczonego właściciela. Rasa ta wymaga bowiem dobrego i regularnego szkolenia. Jest ona stworzona raczej dla doświadczonych osób i wyszkolenie psa rasy doberman wymaga dużej cierpliwości. Należy pamiętać, że z powodu ich naturalnej nadpobudliwości i skłonności do agresji nie jest to dobra rasa dla rodzin z małymi dziećmi. Owszem doberman może być świetnym psem rodzinnym, ale wymaga stanowczego właściciela i fachowego szkolenia. Posiadacz dobermana z całą pewnością powinien mu zapewnić odpowiednią przestrzeń do wybiegu. Ma on duże potrzeby ruchowe, których nie należy zaniedbywać. Doberman to idealny obrońca. Psy rej rasy są nieufne wobec obcych i z całą pewnością nie wypuszczą do domu nikogo. Jeśli podejmiemy odpowiednie szkolenie oraz pozyskamy dobermana z dobrej hodowli może być on świetnym przyjacielem. Warto wiedzieć, że rasa ta jest bardzo wierna. Posiada także wyjątkową odporność na ból.

Sprawdź także: https://zwierzaki.pl/

Dla kogo najlepszy będzie doberman?

Doberman to rasa dla bardzo doświadczonych i pewnych siebie właścicieli, którzy będą w stanie zapewnić psu wystarczający wybieg oraz cierpliwe szkolenie. Przed wyborem dobermana należy pamiętać, że szkolenia tej rasy wymagają dużych nakładów energii i często są kosztowne. Pies powinien być szkolony od szczeniaka. Opieka nad jego pełnym temperamentu charakterem wymaga czasu i pieniędzy. Nie wskazany jest dla osób o słabej woli, które nie dysponują dużą ilością czasu. Należy pamiętać, że doberman może stać się agresywny wobec właściciela oraz robić szkody w domu jeżeli nie zapewni się mu wystarczającego wybiegu. Rasa ta jest bardzo silna, dlatego jeśli zdecydujemy się na dobermana warto kupić szczeniaka od sprawdzonego hodowcy, najlepiej z rodowodem. Mamy wtedy pewność, że dobrze przeprowadzone szkolenie psa będzie sukcesywnie i przyniesie efekty. Kupując w sprawdzonej hodowli bardzo często mamy także pewność, że dominujące cechy rasy takie jak agresja czy chęć dominacji nie będą aż tak widoczne, a przynajmniej poddadzą się ułożeniu. Wybór dobermana to odważny krok. Decyzja ta powinna być więc w pełni przemyślana przez przyszłego właściciela. Posiadanie psa o tak silnym charakterze wiąże się bowiem z wieloma obowiązkami na które warto się przygotować. Warto pamiętać, że pies to nie tylko rasa, ale także duża odpowiedzialność. Jeśli bierzemy pod opiekę pupila jest to wybór na wiele lat. Jeżeli chcemy aby pies oraz właściciel byli zadowoleni rozsądny i przemyślany wybór wymaga czasu, a także dobrego porozumienia obu stron.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę