W piątek na posiedzeniu plenarnym ogłoszono posłów, którzy zasiądą w każdej z komisji i podkomisji Parlamentu w X kadencji.
Po środowej decyzji zgromadzenia plenarnego w sprawie struktury i liczebności komisji stałych i podkomisji Parlamentu, grupy polityczne i posłowie niezrzeszeni wyznaczyli posłów do PE przydzielonych do każdej z nich.
Listę wszystkich komisji i podkomisji PE oraz listę ich członków można znaleźć i pobrć TUTAJ.
Zasady dotyczące składu komisji
Zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego, skład jego komisji (w tym podkomisji) powinien w jak największym stopniu odzwierciedlać skład Parlamentu jako całości – zob. art. 216 i 218.
Sesje konstytutywne komitetów
We wtorek 23 lipca odbędą się posiedzenia inauguracyjne wszystkich komisji, na których zostaną wybrane ich przewodniczących i wiceprzewodniczących.
Obowiązki każdej komisji są określone w załączniku VI do Regulaminu. W poprzedniej kadencji Parlament zatwierdził reformy strukturalne mające na celu zwiększenie nowoczesności i skuteczności Parlamentu, zmieniając sposób, w jaki komisje i delegacje wykonują swoje obowiązki.
Posiedzenia komisji są jawne (chyba, że regulamin stanowi inaczej). Ich praca polega na sporządzaniu, zmienianiu i głosowaniu nad wnioskami ustawodawczymi i sprawozdaniami z własnej inicjatywy, a także na prowadzeniu debat z przedstawicielami Rady i Komisji, wysłuchaniach z udziałem ekspertów zewnętrznych oraz organizowaniu misji informacyjnych. Będą oni odgrywać kluczową rolę w nadchodzących przesłuchaniach kandydatów na komisarzy.
Parlament może powoływać podkomisje i specjalne komisje tymczasowe zajmujące się konkretnymi kwestiami, a także może powoływać komisje śledcze w celu zbadania zarzutów dotyczących niewłaściwego administrowania prawem UE. Konferencja Przewodniczących Komisji koordynuje ich prace.
oprac, e-mk,ppr.pl