Czeska firma Future Farming buduje w Brnie największą pionową farmę akwaponiczną w Europie. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na świeżą, lokalną żywność i zrównoważoną produkcję.
Farmy akwaponiczne stanowią jedną z najbardziej postępowych form nowoczesnego rolnictwa. Warzywa i ryby są produkowane w kontrolowanym środowisku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. “Farma o wymiarach 1 000 m2 wyprodukuje taką samą ilość ryb, jak 20 hektarowy staw i 18 000 m2 upraw polowych warzyw. W porównaniu z rolnictwem tradycyjnym, gospodarstwa akwaponiczne są w pełni zautomatyzowane i pozwalają zaoszczędzić do 95% wody. Kolejną wielką zaletą jest to, że możemy je budować w dowolnym miejscu. Na przykład w środku miast" - podkreśla zalety miejskich farm Michal Fojtík, jeden z założycieli organizacji Future Farming.
Nowoczesne miejskie gospodarstwo rolne wyposażone w najnowsze technologie
W Czechach Future Farming prowadzi gospodarstwo badawczo-naukowe we wsi Kaly oraz buduje duże gospodarstwo produkcyjne w Brnie, drugim co do wielkości mieście kraju, które będzie największe w Europie pod względem wielkości i wydajności. W pełni zautomatyzowane gospodarstwo będzie naszpikowane nowoczesną technologią. Zaawansowana akwaponika opiera się na symbiozie ekosystemu roślin i ryb. Ryby dostarczają roślinom składników odżywczych, a rośliny oczyszczają wodę dla ryb.
"Aby zapewnić najbardziej optymalne warunki dla obu ekosystemów, nasze hale są wyposażone w nowoczesną technologię i dynamiczne oświetlenie LED. Wszystko jest stale monitorowane przez liczne czujniki (temperatury, światła, wilgotności, jakości roztworu itp.), które oceniają jakość warunków, w jakich rosną rośliny i ryby".
Pierwsza jednostka już działa
Brneńska farma składa się w sumie z 4 jednostek inwestycyjnych. "Pierwsza z nich jest już całkowicie ukończona. Ma 3000 metrów kwadratowych i już teraz uprawiamy tu warzywa i hodujemy ryby" - mówi Michal Fojtík. Blok A pracuje w trybie testowym. Blok B elektrowni jest już także przygotowany do eksploatacji w trybie testowym. "Zakończyliśmy prace budowlane i instalację technologii i czekamy na podłączenie drugiej jednostki do sieci. Jak tylko to się stanie, zainaugurujemy działalność próbną również tutaj".
Wydajność 770 ton warzyw i 320 ton ryb rocznie
Dwa ostatnie obiekty - duża hala rybna i blok elektrowni C - zostaną ukończone w drugiej połowie tego roku. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, farma w Brnie będzie miała wydajność 2,1 tony warzyw
dziennie i 320 ton ryb rocznie "Wszystko jest zaplanowane tak, aby nasze gospodarstwo mogło codziennie dostarczać klientom świeże produkty. Warzywa będą zbierane przy użyciu nowej, innowacyjnej metody i systemu korzeniowego, dzięki czemu żywność pozostanie dłużej świeża na półkach sklepowych w dzielnicach" - mówi Michal Fojtík z Future Farming.
Kolejne gospodarstwa akwaponiczne już w przygotowaniu
Future Farming zamierza kontynuować budowę infrastruktury akwaponicznej. W Czechach farma w Letonicach jest na etapie planowania, a na Słowacji firma buduje już swoją pierwszą zagraniczną farmę w Senicy niedaleko stolicy kraju, Bratysławy. "Biznes akwaponiczny rozwija się na świecie. Dysponujemy unikalną technologią, którą chcielibyśmy rozszerzyć na inne miasta. Dlatego w zeszłym roku staliśmy się częścią wizjonerskiego projektu City for the Future w Republice Czeskiej, a w tym roku wzięliśmy udział w Światowej Wystawie EXPO w Dubaju" - mówi Michal Fojtík z Future Farming.
O Future Farming
Firma Future Farming jest pierwszą czeską firmą, która zajmuje się komercyjną budową pionowych farm akwaponicznych. Firma opiera swoje know-how o zaawansowaną akwaponikę. Najbardziej efektywną metodę rolnictwa pionowego, która łączy uprawę warzyw z hodowlą ryb. Główne zalety pionowych farm Future Farming to zdrowsza żywność, łatwiejsza uprawa i minimalny wpływ na środowisko.
Biuro prasowe Future Farming