Niepokojące doniesienia docierają z kolejnego państwa unijnego o pojawieniu się grypy ptaków w komercyjnym gospodarstwie utrzymującym drób. Czeskie władze zgłosiły zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 na fermie drobiu w gminie Rohozná, 130 kilometrów od stolicy, Pragi. Uśmierconych zostanie około 5 tys. ptaków. Wykryty w Czechach przypadek jest najprawdopodobniej formą wirusa o niskiej patogenności (LPAI).
W zaledwie kilka dni grypa ptaków została potwierdzona już przez kilka państw odgrywających istotną rolę w produkcji drobiarskiej. HPAI u drobiu zgłosiły kraje: Włochy, Holandia, Niemcy. Inne państwa UE raportują do OIE przypadki zakażeń u ptaków dzikich, na przykład Wielka Brytania.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do właścicieli ferm o bezwzględne przestrzeganie zaostrzonych zasad bioasekuracji na fermach drobiu w celu ochrony gospodarstw przed ryzykiem zakażenia stad drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Stosowanie najbardziej rygorystycznych praktyk bioasekuracyjnych może zminimalizować ryzyko przedostania się wirusa do gospodarstwa.
Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.
KIPDiP