Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czas na polskie superowoce! – podsumowanie na łamach i online

15 lutego 2022
Czas na polskie superowoce! – podsumowanie na łamach i online
„Czas na polskie superowoce!” to wspólny projekt producentów owoców jagodowych. Plantatorzy promują w nim walory owoców i współpracę. Właśnie kończy się III edycja tego projektu. Niniejszy materiał porządkuje informacje o celach i efektach realizowanych działań. Zapraszamy do lektury.
polska smakuje_pasek (1).jpg
W ramach przygotowań do tegorocznego sezonu organizatorzy kampanii zapraszają na spotkania informacyjne online. Są one zorganizowane, dla producentów każdego z gatunków z osobna, w dniach 21-25 lutego 2022 roku. Szczegóły na PolskieSuperowoce.pl w zakładce DLA PLANTATORÓW.
 
Jak korzystać z promocji „Czas na polskie superowoce! w 2022 roku? Spotkania online dla 11 gatunków, 21-25 luty. Sprawdź swój termin i zaproś znajomych plantatorów!
 
Promocję owoców jagodowych w Polsce współtworzą plantatorzy i przetwórcy. Wszystko zaczęło się w 2016 roku. Plantatorzy borówki postanowili wspólnie promować całoroczną pracę i 1 lipca jako datę rozpoczęcia sezonu. Tak powstało święto 1 LIPCA - Dzień Polskiej Borówki. Inicjatywa okazała się sukcesem. Od 2019 roku promocja objęła wszystkie najpopularniejsze polskie superowoce. Znakiem projektu stał się hasztag #PolishSuperFruits.
 
SUPEROWOCE 2021.jpg
Dzięki współpracy organizacji zrzeszających producentów poszczególnych gatunków powstała tzw. „jagodowa sztafeta” - wspólna oferta - od pierwszych truskawek, po jesienne odmiany malin i minikiwi. Plantatorzy przekonali się, że współpracując mogą zaoferować konsumentom świeże owoce jagodowe, krajowej produkcji, codziennie przez 7-8 miesięcy w roku. Od 2020 roku ofertę wzbogacili przetwórcy, a promocja przybrała charakter całorocznej. W 2021 roku łańcuch domknęli szkółkarze i kucharze.

Cele podejmowanych działań

  • Cel generalny: wzrost spożycia krajowych owoców jagodowych, w tym produktów ekologicznych.
  • Promocja poszczególnych gatunków, faktu rozpoczęcia sezonów ich zbiorów, pierwszych zakupów i potem codziennej konsumpcji – od kwietnia do listopada. Dalej promocja jagodowych przetworów.
  • Promocja walorów prozdrowotnych. Popularyzacja stałego miejsca owoców jagodowych w rekomendacjach żywieniowych niezależnie od wieku, modelu rodziny, stylu życia, aktywności, podejścia do profilaktyki czy wskazań leczniczych. Obok korzyści długofalowych, promocja wpływu regularnej konsumpcji na samopoczucie i urodę, wsparcie budowania odporności i pocovidowej regeneracji.
  • Budowa wizerunku producentów i tożsamości jagodowej branży. Tożsamość to zbiór atrybutów i wartości, które odpowiadają na pytanie: kim jesteśmy, czym się kierujemy w naszej pracy, w co wierzymy i co w związku z tym możemy obiecać.
Celów dopełnia współpraca z innymi projektami o podobnym znaczeniu. Realizowanymi przez producentów warzyw, grzybów uprawnych, ziemniaków. Ze świadomością, że synergie i wspólnie podejmowane inicjatywy kształtują obraz całego sektora ogrodniczego. Przykładem Połowa sukcesu i Core Team.

Liczby projektu „Czas na polskie superowoce!"

  • Wspólna promocja 10 gatunków – borówka, malina, czarna porzeczka, czerwona porzeczka, polskie minikiwi, jagoda kamczacka, aronia, agrest, jeżyny. Od sezonu 2022 roku rozszerzona o rokitnik.
  • Dotarcie do ponad 20 mln ludzi, w tym ok. 7 mln w sociel media (średnia roczna z edycji 2019-2021).
  • Spotkania integracyjne z udziałem mediów: 2019 – 6, 2020 – 7, w 2021 – 8 – otwarcie sezonu truskawkowego w Kaliszu, promocja walorów kulinarnych na Śląsku, zaproszenie na plantacje jagody kamczackiej, „Owocowe lato w Koneserze”, Borówkobranie i zaproszenie medyków na plantacje.
  • Inicjatywa i pomoc w przygotowaniu kilkuset publikacji medialnych – 2019 - 302, 2020 - 1211, w 2021 – 624. Współpraca z redakcją Agrobiznes TVP, RMF, Polskie Radio, Polską Agencją Prasową i Onet.pl, Polska Press - publikacje we wszystkich największych dziennikach regionalnych.
  • Współpraca z dietetykami w celu opisu i promocji walorów owoców. Powstają materiały na temat poszczególnych gatunków oraz zaleceń prozdrowotnych (średnio ponad 10 wspólnych materiałów rocznie). Wśród partnerów Dietetycy.org.pl – największy portal dla dietetyków oraz Serwis Zdrowie PAP (wiele naszych materiałów było najchętniej czytanymi w serwisie). Partnerstwo buduje wiarygodność publikacji i zwiększa dotarcie do dziennikarzy oraz 90 różnych redakcji.
  • Opracowanie bazy zdjęć, które pokazują owoce, plantatorów, przetwórców. Baza jest dostępna dla producentów, każdy może z niej korzystać bez kosztów - zakładka PressKit
  • Produkcja ponad 50 materiałów filmowych na sezon - 2019 - 55, 2020 - 50, w 2021 – 58.
  • Współpraca z gronem kucharzy - Mikołaj Rey, Michał Czekajło, Tomasz Hartman, Food Think Tank.
  • Współpraca z przetwórcami, którzy promują kolejne kategorie, m.in. liofilizaty i produkty błonnikowe. W planach na sezon 2022 również nalewki, piwa i wina z owoców jagodowych.
Wspólna oferta przetwórców owoców jagodowych i baza danych kontaktowych znajduje się na stronie PolskieSuperowoce.pl w zakładce PRZETWORY
 
Czas na polskie superowoce (7).jpg

Główne obszary wspólnej komunikacji

  • Popularyzacja pojęcia polskie superowoce - pozycjonowanie, które buduje kategorię owoce jagodowe w oparciu o wyjątkowe atrybuty zdrowotne, odżywcze, postrzeganie jako żywność funkcjonalna i takie też percepcje międzynarodowe (hasztag #PolishSuperFruits).
  • Budowa wizerunku owoców w oparciu o wyjątkowo korzystny klimat dla ich uprawy i kompetencje polskich plantatorów. Projekt pokazuje również nowe odmiany i nowe technologie uprawy, np. tunele i osłony, dzięki którym możemy cieszyć się wcześniejszą konsumpcją i coraz dłuższym polskim sezonem.
  • Prezentacja owoców jako „jagodowa sztafeta”, dzięki której cieszymy się pełnią sezonu jednego gatunku i coraz bardziej świadomie, wypatrujemy pierwszych polski owoców kolejnego gatunku. Przykład: cieszymy się pełnią sezonu truskawkowego i wypatrujemy pierwszych polskich malin. Od samego początku w komunikacji mowa jest o całorocznej pracy i wymagających zbiorach.
  • Komunikacja „za każdym owocem stoi człowiek” – prezentacja plantatorów i przetwórców.
  • Promocja walorów „każdy owoc jest dla kogoś”, której zadaniem jest pokazanie wartości odżywczej, grup konsumentów, dla których silnie rekomendowane są owoce jagodowe w diecie oraz faktu, że owoce nie mogą się marnować.
  • Wykorzystanie możliwości jakie tworzy parasolowa promocja sektora - wszystkich gatunków warzyw i owoców. W praktyce oznacza to możliwość prezentacji pełnych rekomendacji żywieniowych w oparciu o talerz*. Wspólnie promujemy owoce w każdym posiłku oraz fakt, że owoce i warzywa powinny stanowić połowę tego co jemy.

Wszystkie przygotowywane działania mają element współpracy, odpowiedzialności za konsolidację i kreowanie popytu. Współpraca jest stałą narracją, w promocji do środowiska narracją dominującą.
Sezon 2021 pokazał potencjał integrację w całym łańcuchu „od pola do talerza” – współpracę szkółkarzy, plantatorów, przetwórców, kucharzy.
 
Czas na polskie superowoce (6).jpg

„Czas na polskie superowoce!” to wspólny projekt środowiska producentów owoców jagodowych. Program realizuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, przy merytorycznym wsparciu Fundacji Promocji Polskiej Borówki. Projekt wspiera wielu plantatorów i 7 organizacji branżowych. Oficjalnymi partnerami są Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej SPBA, Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej, Stowarzyszenie Plantatorów Mini Kiwi oraz Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki.
 
Działania finansowane są środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, czyli przez samych producentów. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Od 2021 roku projekt wspiera Jagodowy Core Team liderów i ekspertów sektora. Więcej o tej inicjatywie - tutaj


#PolishSuperFruits #PolskieSuperowoce
#PołowaTegoCoJemy #PołowaSukcesu
#PolskaSmakuje #PolandTastesGood

 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez KZGPOiW kampanii „Czas na polskie superowoce! III edycja."

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.



pasek_logo.jpg

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę