Które warzywa jemy w lutym najchętniej? - badania Kantar
Wśród najpopularniejszych gatunków lutego Kantar wymienia ziemniaki, cebulę i pomidory. W porównaniu do lutego 2021 roku najbardziej wzrosło spożycie buraków, brokułów i kalafior. W porównaniu do lutego 2020 roku wzrost ilości konsumentów kalafiora - luty do lutego - wyniósł 25%, a ogórków 16%.
Stały monitoring konsumpcji zleca Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Badania przeprowadziła firma Kantar Public w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II etap”.
Badania finansowane są ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Są częścią stałego monitoringu konsumpcji. Dane dotyczące konsumpcji kilkudziesięciu gatunków dostępne są na WczorajNaTalerzu.pl
Konsumpcja warzyw w lutym
Najpopularniejszym warzywem w lutym ponownie były ziemniaki, których konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 97% Polaków.
Na drugim miejscu wśród warzyw znalazła się cebula które jadło 90% badanych, natomiast trzecie miejsce należy do pomidorów (85%).
W rankingu popularności kolejne miejsca zajmują: marchew (83%), ogórki (80%), papryka (64%) oraz kapusta (64%). W porównaniu do stycznia spadło spożycie papryki (o 3 p.p.).
Konsumpcja marchwi, pomidorów, a także ogórków, cebuli i papryki jest wysoka przez cały rok, a obserwowane wahania sezonowe niewielkie. To ulubione warzywa Polaków, dostępne i jedzone niezależnie od sezonu.
Wzrost liczby konsumentów "luty do lutego"
W porównaniu do lutego 2022 roku wzrosło spożycie cukinii i brokułów. Odpowiedni o 10% i 5%.
Stałą liczbą konsumentów "luty 2023 do lutego 2022" mogą się pochwalić cebula i buraki. W porównaniu do stycznia 2022 nieznacznie spadło spożycie ogórka, kalafiora i marchwi.
W porównaniu do lutego 2021 roku wzrosło spożycie buraków, brokułów i kalafiora. W przypadku buraków oznacza to wzrost liczby konsumentów o 8%, w przypadku brokułów o 3%, a kalafiora o 2%.
W skali trzech lat, w porównaniu "luty 2023 do lutego 2020 roku" wzrosło spożycie praktycznie wszystkich badanych gatunków. Najbardziej wzrosła liczba konsumentów kalafiora (25%), ogórka (16%), brokułów (8%) oraz papryki (7%).
Wyniki badań konsumpcji 2020-2023
W lutym 2020 rozpoczęto monitoring spożycia najpopularniejszych warzyw i owoców. Projekt ma pomóc nam wszystkim zrozumieć rolę warzyw i owoców w codziennym odżywianiu i fakt, że powinny stanowić połowę tego co spożywamy.
Aktualizowane wynik dotyczące kilkudziesięciu gatunków są publicznie dostępne na stronie WczorajNaTalerzu.pl
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Badanie zrealizowano w dniach 15-20 lutego 2023 r., na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).
Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.