Bezpieczeństwo żywnościowe i stałe dostawy żywności dla konsumentów to dwa elementy, które najbardziej niepokoją Copa i Cogeca oraz ogół społeczeństwa. Pandemia COVID-19 ma niszczący wpływ na rynek ziemniaków konsumpcyjnych, co będzie miało reperkusje dla innych segmentów rynku ziemniaków, w tym dla europejskich organizacji producentów, takich jak spółdzielnie działające w łańcuchu dostaw ziemniaków świeżych oraz zajmujące się produkcją skrobi.
Straty szacowane są na ponad 400 mln euro (zob. załącznik), do czego należy dodać utratę wartości dodanej generowanej przez handel, przetwórstwo, gastronomię i inne kanały. Copa i Cogeca pragną podkreślić, że w latach 2018 i 2019 wystąpiła nadzwyczajna susza. Dlatego też rezerwy gospodarcze rolników zostały wyczerpane. Szybka pomoc w zakresie płynności finansowej i rządowe gwarancje kredytowe mają ogromne znaczenie dla gospodarstw rolnych.
Copa i Cogeca wzywają Komisję do zapewnienia wsparcia finansowego pochodzącego spoza budżetu WPR oraz do rozważenia wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaczanego w związku z tym bezprecedensowym kryzysem.
Copa i Cogeca postulują do Komisji o uruchomienie art. 219 i 221 rozporządzenia nr 1308/2013, aby zapewnić lepszą organizację łańcuchów dostaw ziemniaków i lepiej je przygotować do stawienia czoła przyszłym problemom po zniesieniu środków izolacji domowej w UE i w krajach trzecich. 22 kwietnia 2020 r. Copa i Cogeca zaapelowały do Komisji Europejskiej o ocenę możliwości wdrożenia:
Ponadto, Copa i Cogeca zaproponowały włączenie ziemniaka do zakresu programów Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) i zachęcenie państw członkowskich do promowania ziemniaków w ramach programów szkolnych.
Organizacje producentów uznane przez państwa członkowskie na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 muszą być upoważnione do zarządzania wyżej wymienionymi środkami.
Treść całego wystąpienia >>>
krir.pl