Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz więcej osób piecze chleb w domu. Dlaczego?

24 lutego 2022
Coraz więcej osób piecze chleb w domu. Dlaczego?

Rośnie zainteresowanie wypiekiem domowego chleba. Gotowe mieszanki piekarnicze ze specjalistycznych sklepów trafiły do osiedlowych marketów. Dlaczego Polacy chcą sami piec swój chleb?

Rok zaczął się dla branży piekarskiej i jej klientów serią kiepskich wiadomości. Gaz droższy nawet o 600 proc. czy podwyżki cen prądu to nie jedyne problemy, z jakimi zmagają się piekarnie. Krajowa Rada Izb Rolniczych podała w 2021 r., że na giełdach światowych nawozy podrożały o 68,5 proc. w skali roku. To wszystko musi odbić się na cenach chleba. Czy temu zawdzięczamy rosnące zainteresowanie wypiekami w domu? Piekarze mówią dziś w mediach o tym, że chleb ma wkrótce kosztować 12 zł za kg. Ceny sklepowego pieczywa to jeden z czynników, ale nie zawsze decydujący.

Dlaczego Polacy pieką w domu?

Trudno o dokładne statystyki, ale w ostatnich latach widać rosnące zainteresowanie domowym wypiekiem chleba. Gdy wiosną 2020 w sklepach zaledwie na chwilę zapanował chaos, Polacy zareagowali szybko i racjonalnie: wykupując drożdże, mąkę i akcesoria do pieczenia chleba. Niektórzy pieką sami w domu, nauczeni trudnymi doświadczeniami historycznymi. Inni w czasie pandemii po prostu mieli więcej czasu, aby wreszcie spędzić czas z rodziną i wypróbować przepisy na domowe pieczywo.

Zwyczajowe zaufanie co do jakości sklepowych wyrobów ustąpiło nieufności, a to z kolei sprzyja temu, by samemu podjąć próbę pieczenia chleba w domu. Szczególnie, że to coraz łatwiejsze. - Zawsze istniała grupa osób, które piekły same chleb z mąki i drożdży lub robiły własny zakwas. Teraz to coraz łatwiejsze, bo pojawiają się gotowe mieszanki do wypieku chleba. - wyjaśnia Agnieszka Wasiak, Dyrektor Sprzedaży z firmy Soligrano. W mieszance chlebowej Soligrano znaleźć można tylko mąkę, nasiona (np. słonecznik, siemię), sól i zakwas. Prosty skład jest tym, co przyciąga dziś klientów.

Rynek mieszanek do wypieku chleba

Kiedyś mieszanki do wypieku chleba należały do specjalistycznych, dość trudno dostępnych produktów. Dziś można na nie trafić w praktycznie każdym osiedlowym sklepie. - Mieszanki chlebowe to produkt wprowadzony do oferty pod koniec 2021 roku, kierując się rynkowymi tendencjami. Klienci ich po prostu poszukują. - uzupełnia Agnieszka Wasiak z Soligrano.

Firma ma dziś w ofercie mieszankę do wypieku chleba pszenno-żytniego i orkiszowego. Dodatkowo, również pomocne w domowym piekarnictwie, mąki pełnoziarniste - a nawet mąkę gryczaną, ułatwiającą szybki wypiek modnego dziś chleba gryczanego. Wszystko to w wersji BIO. Wiele osób wśród powodów, dla których piecze w domu, wymienia również spadającą jakość sklepowego chleba. Piekąc samodzielnie konsumenci mają pewność co do składu swojego pieczywa.

Trend na domowe pieczywo trwa od lat

Pieczenie chleba w domu nie jest tylko przemijającym trendem, ale raczej częścią szerszego zjawiska społecznego. Modny magazyn kulinarny Kukbuk już w 2013 roku tematem numeru uczynił żyto, na okładce umieszczając zwykły bochen chleba. Rok później laureatka nagrody Nike Dorota Masłowska śpiewała w piosence „Chleb” o tym, jak łatwo dziś zaopatrzyć się w maszynę do chleba i zacząć go piec w domu. Złudzeń nie pozostawia też lista hitów wydawniczych z kategorii „Kulinaria”: Chleb. Techniki wypieku, przepisy, wskazówki (2018), Chleb – domowa piekarnia (2019), Chleb i okruszki (2020) czy Chleb. Domowe wypieki to bułka z masłem (2021)... Polacy kochają smak domowego chleba i to na pewno w najbliższych latach się nie zmieni.

 

Biuro prasowe Soligrano


POWIĄZANE

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...

10 listopada weszły w życie przepisy ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę