Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa-Cogeca: Pakiet pomocy UE powinien złagodzić presję na rynku

16 marca 2016
Copa-Cogeca: Pakiet pomocy UE powinien złagodzić presję na rynku

W reakcji na pakiet pomocy UE uzgodniony dzisiaj przez ministrów rolnictwa, Copa i Cogeca twierdzą, że ma on potencjał i zbliża nas do złagodzenia presji pod jaką uginają się unijne rynki rolne, trzeba jednak najpierw zobaczyć jak sprawdzi się w praktyce.

Przewodniczący Copa Martin Merrild na gorąco skomentował: – Pakiet ten stanowi krok we właściwym kierunku musimy jednak zobaczyć jak się rozwinie sytuacja. Wielu rolników w Unii zmaga się z najgorszym kryzysem od początku lat 80. Branża mleczarska i wieprzowa się wykrwawiają. Ucierpiały z powodu utraty naszego głównego rynku zbytu – Rosji – wartego 5,1 mld euro. Należy doprowadzić do jak najszybszego ponownego otwarcia rosyjskiego rynku. Zaproponowane środki obejmujące pomoc państwa i podniesienie dopłat de minimis mogą pomóc niektórym rolnikom, oddalają nas jednak od wspólnej polityki UE, która ponosi konsekwencje decyzji politycznych jakie zapadły na arenie międzynarodowej.

– Uzgodniony dzisiaj pakiet dysponuje potencjałem do poprawy aktualnej sytuacji kryzysowej, zwłaszcza dzięki niektórym środkom zarządzania rynkiem, wykorzystaniu ubezpieczeń kredytów eksportowych i dodatkowym instrumentom finansowym. Cieszymy się również, że obserwatorium rynku mleka zostało rozciągnięte na inne sektory. Apelujemy jednak do ministrów o przyśpieszenie wypłaty 500 mln euro przyznanych w pakiecie uruchomionym przez UE we wrześniu ubiegłego roku, gdyż rolnicy na chwilę obecną uzyskali jedynie część tej pomocy – dodał.

Przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson wyraził następnie zadowolenie z faktu, że UE ponownie zobowiązała się do zwiększenia działań promocyjnych i znalezienia nowych rynków zbytu. – Dobrze, że Komisja uznała współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) za kwestię priorytetową, by opracować odpowiednie instrumenty finansowe pozwalające rolnikom na inwestycje w gospodarstwach i zwiększenie ich konkurencyjności – dodał.

Copa i Cogeca wyraziły zadowolenie z faktu, że wzmocniono niektóre narzędzia rynkowe zawarte w pakiecie, w tym podwojono pułapy interwencji dla odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Żałujemy jednak, że nie podjęto korzystnej decyzji co do czasowego podniesienia unijnej ceny interwencyjnej odtłuszczonego mleka w proszku i masła, by odzwierciedlić rosnące koszty produkcji i rzeczywistość rynkową. Ponadto, nie zaktualizowano narzędzi rynkowych w sektorze warzyw i owoców, w tym nie przeprowadzono przeglądu ceny za wycofanie produktów z rynku.

Pakiet środków wsparcia uzgodniony przez ministrów obejmuje:

  • Znalezienie nowych rynków zbytu.
  • Wzmocnienie działań promocyjnych i wykorzystanie ubezpieczeń kredytów eksportowych.
  • Dostosowanie narzędzi zarządzania najważniejszymi rynkami towarów rolnych: podwojenie pułapów dla odtłuszczonego mleka w proszku i masła oraz ponowne uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.
  • Umarzanie zadłużenia/ pożyczek w celach inwestycyjnych oraz pomoc państwa i dostosowanie pułapu de minimis.
  • Dobrowolne środki udostępniające rolnikom i ich spółdzielniom narzędzia pozwalające na zarządzanie produkcją w sektorze (art. 222).
  • Rozciągnięcie unijnego obserwatorium rynku mleka na inne branże.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę