Adama_Spyrale_1-31.05.21

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują zawieszenie wszystkich ceł odwetowych związanych ze sporem handlowym Airbus-Boeing

21 czerwca 2021
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują zawieszenie wszystkich ceł odwetowych związanych ze sporem handlowym Airbus-Boeing

15. czerwca USA i Unia Europejska wyraziły zgodę co do zawieszenia na pięć lat wszystkich ceł odwetowych nałożonych w kontekście sporu toczącego się w WTO dotyczącego dotacji rządowych dla producentów samolotów Airbus i Boeing. Celem jest zapewnienie stronom pięciu lat na wynegocjowanie trwałego rozwiązania oraz zmniejszenie obciążeń nałożonych na sektory po obu stronach Oceanu Atlantyckiego, które zostały dotknięte cłami odwetowymi.

Dla Copa i Cogeca ten krok ma szczególne znaczenie dla sektorów rolnictwa w UE i USA, zwłaszcza w momencie, kiedy nasze gospodarki zaczynają odbudowywać się po skutkach pandemii COVID-19. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze zachęcają obu partnerów, aby wykorzystali ten czas na znalezienie trwałego rozwiązania i nie dopuścili do tego, by rolnictwo płaciło wysoką cenę za konflikt, którego nie jest częścią.

Komentując wyniki szczytu, sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen powiedział: „Dzisiaj czujemy powiew zmian w relacjach handlowych między UE a USA. Jest to dobra wiadomość dla społeczności rolniczej. W dalszym ciągu spór Airbus-Boeing nie jest jedynym konfliktem między obiema stronami. Istnieje ryzyko, że podobny rozwój wydarzeń będzie miał miejsce w kontekście podatku cyfrowego. Nie możemy również zapomnieć, że hiszpańscy producenci czarnych oliwek cały czas zmagają się z podatkiem od przywozu w wysokości 35%, w następstwie decyzji podjętej przez administrację USA w 2018 r. Mamy nadzieję, że dzisiejsze wydarzenia będą kamieniem milowym w drodze do umacniania współpracy transatlantyckiej oraz do stworzenia międzynarodowego modelu handlowego opartego na zasadach".

Wspólnym interesem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych jest współpraca w coraz bardziej konkurencyjnych warunkach światowego handlu, zaczynając od reformy WTO. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują ewentualne nowe pomysły dotyczące międzynarodowej dyscypliny handlowej, jak na przykład mechanizm dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla czy sprawniej działający organ rozwiązywania sporów.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Komisja Europejska prowadzi przegląd prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie d...

Od 26 do 28 lipca 2021 roku odbędzie się w Rzymie cykl spotkań podsumowujących d...

Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy sadownicy i producenci p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę