aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca wzywają ministrów rolnictwa do działania

15 marca 2016
Copa i Cogeca wzywają ministrów rolnictwa do działania

Podczas gdy tysiące rolników zmagających się z trudną sytuacją rynkową wychodzą na ulice w całej UE, Copa i Cogeca nakreślają środki pozwalające na zażegnanie kryzysu i wzywają ministrów rolnictwa, w czasie poniedziałkowego spotkania, do działania.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział „W samej tylko Finlandii protestowało dzisiaj ponad 5 tys. rolników z 600 ciągnikami, zmagających się z bezprecedensowym kryzysem. Masowe protesty odbywają się w całej Unii, w tym w Irlandii, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szkocji, a w poniedziałek, w Brukseli. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze zmagają się z poważnymi problemami finansowymi, a wielu z nich jest zmuszonych zarzucić działalność. Znaleźli się oni w szczególnie niekorzystnej sytuacji po utracie, z dnia na dzień, naszego głównego zagranicznego rynku zbytu - Rosji - wartego 5,1 mld euro, w wyniku sytuacji na politycznej arenie międzynarodowej. Ceny środków produkcji rosną, a załamanie się cen ropy wywiera odgórną presję na ceny towarów. Ta sytuacja jest nie do przyjęcia. 500-milionowy pakiet udostępniony przez UE we wrześniu ubiegłego roku stanowi kroplę w morzu potrzeb i nie pozwoli na znalezienie wyjścia z tej trudnej sytuacji. Co gorsza, do tej pory wypłacono jedynie 25% tego pakietu. UE musi podjąć natychmiastowe działania, gdyż w przeciwnym razie nie będzie w stanie wyżywić rosnącej liczby ludności w przyszłości.”

„Nasi przewodniczący spotkają się w poniedziałek z prezydencją holenderską, by zwrócić jej uwagę na nasze postulany i pakiet środków, który przekazaliśmy Komisji Europejskiej, służący poprawie tej drastycznej sytuacji,” podkreślił.

Pakiet środków obejmuje:

  •  Ponowne otwarcie rosyjskiego rynku;
  •  Wzmocnienie działań promocyjnych i wykorzystanie ubezpieczeń kredytów eksportowych.
  •  Walkę z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu żywnościowym, by rolnicy uzyskali wyższe przychody za swoje produkty i by dystrybutorzy nie wywierali na nich nadmiernej presji (aktualnie uzyskują oni np. jedynie 20% ceny steku sprzedawanego w sklepie),
  • Dostosowanie narzędzi zarządzania najważniejszymi rynkami towarów rolnych: czasowe podniesienie ceny interwencyjnej odtłuszczonego mleka w proszku i masła przy uwzględnieniu wyższych kosztów produkcji; przedłużenie okresu dopłat do prywatnego przechowywania produktów mlecznych; aktualizacja narzędzi rynkowych w sektorze warzyw i owoców, w tym przegląd ceny za wycofanie produktów z rynku.
  • Uruchamianie projektów pilotażowych pozwalających na wykorzystanie tłuszczy, których już nie można wykorzystać do celów spożywczych do produkcji biopaliw i innych zastosowań niespożywczych.

 

  • Ograniczenie kosztów środków produkcji poprzez zniesienie ceł przywozowych, zwłaszcza tych nakładanych na nawozy, maszyny i inne czynniki produkcji.
  • Umarzanie zadłużenia/ pożyczek w celach inwestycyjnych oraz pomoc państwa i dostosowanie pułapu „de minimis”.
  • Pełne wykorzystanie narzędzi dostępnych w ramach unijnej polityki rozwoju obszarów

wiejskich i programów krajowych, by pomóc rolnikom w skuteczniejszym zarządzaniu
ryzykiem.

  • Dobrowolne środki udostępniające rolnikom i ich spółdzielniom narzędzia pozwalające

na zarządzanie produkcją w sektorze (art. 222).

  • Rozciągnięcie unijnego obserwatorium rynku mleka na inne branże.

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę