W związku ze zbliżającymi się rozmowami trójstronnymi między instytucjami UE poświęconymi energii odnawialnej, Copa i Cogeca wzywają do przyjęcia stabilnej, długoterminowej polityki na rzecz zwiększenia potencjału biopaliw z roślin uprawnych oraz dekarbonizacji sektora transportu.
Copa i Cogeca przyjęły zaktualizowane stanowisko w sprawie promocji unijnej energii odnawialnej. Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział: „Po roku 2020, UE będzie musiała polegać na biopaliwach z roślin uprawnych, aby móc sprostać ambitnym celom klimatycznym i energetycznym oraz aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w sektorze transportu”.
„Potrzebujemy dobrze opracowanych proporcji mieszania paliw, które zapewnią wymianę paliw kopalnych na biopaliwa, a nie polityki przewidującej użycie mnożników, które zafałszowują wyniki i dają wrażenie pozytywnych rezultatów, podczas gdy zależność UE od paliw kopalnych ciągle rośnie”, dodał Pesonen.
Wymieniając kluczowe dla skutecznej polityki elementy, wezwał UE do utrzymania maksymalnego udziału biopaliw z roślin uprawnych w transporcie na poziomie 7% do roku 2030. Należy również zapewnić obowiązkowe dla dostawców paliw proporcje w wysokości przynajmniej 14% bez dodatkowych ograniczeń technologicznych. Udział oleju palmowego i jego pochodnych w osiąganiu celów klimatycznych i środowiskowych również powinien zostać odrzucony, przynajmniej dopóki problemy z jego zrównoważoną produkcją, takie jak wylesianie w krajach pochodzenia, nie zostaną rozwiązane. „Rolnictwo europejskie nie powinno być obciążane winą za wylesianie krajów trzecich” podkreślił Pesonen.
Wreszcie, Copa i Cogeca wzywają do zniesienia wszystkich mnożników, które wprowadzają w błąd co do prawdziwego wpływu środowiskowego odnawialnej energii elektrycznej na sektor transportu. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszym stanowiskiem:
http://www.copa-cogeca.eu/Download.ashx?ID=1798244&fmt=pdf
Copa - Cogeca