Po trudnym roku 2020 w całej Europie, Copa i Cogeca spodziewają się bardziej udanych zbiorów w 2021 r. Poziom produkcji zbóż w UE-27 powinien przewyższyć średnią ucinaną z ostatnich pięciu lat o ok. 3,8% osiągając 292,45 mln ton, a poziom produkcji roślin oleistych ma wynieść 30 mln ton, czyli o 1,6% więcej niż średnia ucinana z ostatnich pięciu lat.
W pierwszej, opublikowanej w minionym tygodniu prognozie Copa i Cogeca przewidują, że zbiory zbóż w UE zwiększą się o 1,6% (292,45 mln ton) w wyniku wzrostu powierzchni upraw (52,10 mln ha, tj. +0,7%), a plony będą lepsze niż w 2020 r. Zbiory pszenicy opóźnią się o co najmniej tydzień ze względu na niskie temperatury na wiosnę i nadmierną wilgoć w ciągu ostatnich tygodni, co spowolniło rozwój roślin. Plony pszenicy zwyczajnej mogą osiągnąć 130 mln ton (+7%), podczas gdy produkcja zbóż jarych ma spaść (-5,4% w przypadku jęczmienia, -4,9% w przypadku owsa, -4% w przypadku żyta i -0,8% w przypadku kukurydzy) ze względu na ograniczony siew, co zostało jednak zrównoważone przez wzrost areału pszenicy (+4,7%).
Jean-François Isambert, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” powiedział: „Ta korzystna perspektywa powinna pozwolić na uzupełnienie zapasów w UE-27 w roku 2021/2022. Rolnicy niekoniecznie odczują jednak wpływ tych dobrych wyników ze względu na rosnące koszty produkcji”.
Ceny nawozów są wyższe w Europie niż gdzie indziej na świecie, gdyż nasz rynek jest chroniony przez cła i środki antydumpingowe, które kosztują unijnych rolników 1,6 mld € rocznie. Jeśli dodamy do tego opłaty wynikające z mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, ceny nawozów poszybowałyby w górę, jeszcze bardziej podnosząc koszt produkcji rolnej w Europie, przez co importowana żywność stałaby się jeszcze bardziej konkurencyjna i atrakcyjna.
Oczekuje się, że plony roślin oleistych będą o 8,9% wyższe (30,12 mln ton) mimo spadku areału o 1,3%. Trzeba jednak poczekać na potwierdzenie, czy plony są faktycznie tak wysokie. Produkcja rzepaku powinna wynieść 16,75 mln ton (+2,7%), słonecznika ponad 10 mln ton (+17,4%), a soi 3 mln ton (+20,2%).
Pedro Gallardo, przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe” dodał: „Powierzchnia upraw rzepaku oleistego w UE-27 wynosi 5,33 mln ha, czyli plasuje się znacznie poniżej ucinanej średniej z ostatnich pięciu lat (5,77 mln ha). Rolnicy potrzebują roślin oleistych do przedłużenia płodozmianu w uprawach zbożowych, jednak już teraz nie mają dostępu do skutecznych narzędzi chroniących rzepak przed szkodnikami. Naukowo udowodniono, że bez bezpiecznego i skutecznego zestawu narzędzi, zwłaszcza na obszarach, gdzie rolnicy już stosują niewiele pestycydów, spadną plony, co może w przyszłości zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu.
Copa i Cogeca wzywają do przyśpieszenia procedur wprowadzania nowych, skutecznych rozwiązań technologicznych, takich jak nowe środki ochrony roślin, środki biokontroli i wydajniejsze odmiany, a także do zatwierdzenia alternatyw przed zakazaniem stosowania aktualnie dostępnych środków o udowodnionej skuteczności.
Copa - Cogeca