Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym zawartym między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju (SADC), które ma zostać poddane pod głosowanie w PE.
Copa i Cogeca dały wyraz swojemu zaniepokojeniu w związku z nową umową handlową zawartą między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju, która ma zostać poddana pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu, ostrzegając, że doprowadzi ona do wzrostu koncesji handlowych na pomarańcze, cukier i etanol importowane z tych krajów, co z kolei osłabi unijnych producentów i pogorszy sytuację gospodarczą.
Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, podkreślił „Sytuacja, w której UE zawiera porozumienie handlowe nie zbadawszy jego skutków rynkowych jest nie do przyjęcia. Nowe koncesje przedłużą okres, w którym pomarańcze będą mogły trafić do UE z RPA do końca listopada, co odbije się na unijnych producentach pomarańczy na początku sezonu, kiedy ceny są zazwyczaj najatrakcyjniejsze. Na pewno branża odczuje reperkusje tego porozumienia i może dojść nawet do utraty tysięcy miejsc pracy, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego, gdzie kryzys gospodarczy jest najbardziej odczuwalny”.
„Niepokoją nas również koncesje przyznawane w sektorach cukru i etanolu. UE zaproponowała ich zwiększenie, przez co kontyngenty bezcłowe przyznane SADC wyniosą: 100 tys. ton cukru surowego i 50 tys. ton cukru białego oraz 80 tys. ton etanolu. Jest to nie do przyjęcia. Dlatego też zachęcamy posłów do PE, by domagali się przeprowadzenia oceny skutków dla sektora rolnego i apelujemy, by zawiesili ratyfikację zaproponowanego porozumienia podczas głosowania w Strasbourgu w tym tygodniu,” powiedział. Wysłaliśmy pismo do posłów do PE, w którym wyszczególniliśmy nasze postulaty.
Copa - Cogeca