Adama_poleposition_15.03_30.04

Copa i Cogeca organizują w tym tygodniu w Grecji Kongres Europejskich Rolników

5 października 2016
Copa i Cogeca organizują w tym tygodniu w Grecji Kongres Europejskich Rolników

Copa i Cogeca są gotowe na debatę na temat sposobów zapewnienia zrównoważoności i konkurencyjności unijnego sektora rolnego spełniającego oczekiwania konsumentów,która odbędzie się podczas wysokiej rangi Kongresu Europejskich Rolników 2016.

Copa i Cogeca, reprezentujące ponad 23 mln europejskich rolników i ich rodzin oraz 22 tys. spółdzielni rolniczych organizują w tym tygodniu w Grecji Kongres Europejskich Rolników, podczas którego zostanie omówiona przyszłość rolnictwa i naszych producentów.

W czasie Kongresu „Szanse dla unijnego rolnictwa: zielony wzrost i dynamiczne rynki” będziemy zastanawiać się, co zrobić, aby unijne rolnictwo było w przyszłości zrównoważone, konkurencyjne, innowacyjne, a także rentowne. W wydarzeniu weźmie udział wielu znanych mówców, w tym komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan, przedstawiciele prezydencji słowackiej oraz przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Czesław Siekierski.

Przemawiając przed wydarzeniem, przewodniczący Copa Martin Merrild powiedział „Stawiamy czoła coraz liczniejszym wyzwaniom, gdyż rolnicy muszą radzić sobie z niskimi cenami za oferowane przez nich produkty i z nieustannie zwiększającymi się kosztami produkcji. Na rynkach produktów mlecznych i wieprzowiny pojawiają się pierwsze pozytywne sygnały, m. in.ze względu na wzrost popytu w Chinach, musimy jednak zadbać o niedopuszczenie do pojawienia się podobnego kryzysu w przyszłości. Rynek zbóż również znajduje się w najtrudniejszej od lat sytuacji. W związku z tym, celem Kongresu jest podjęcie debaty na temat przyszłości unijnego rolnictwa, tak aby było ono rentowne, zrównoważone i konkurencyjne”.

„Jesteśmy przekonani, że ważne jest zwiększenie produkcji przy jednoczesnym wykorzystywaniu mniejszej ilości zasobów, dzięki czemu producenci będą mogli przyczynić się do rozwiązania jednego z największych wyzwań przyszłej dekady, czyli konieczności zwiększenia produkcji żywności na świecie, aby wyżywić rosnącą liczbę ludność, jednocześnie walcząc z zagrażającymi jej zmianami klimatu. Produkcja musi również dostosować się do oczekiwań konsumentów. Należy wykorzystać nowe, innowacyjne rynki, których szukają konsumenci. Wymagający konsument powinien stać się naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Wspólna polityka rolna musi być odzwierciedleniem tych relacji. Konsumenci muszą również zostać uświadomieni na temat wysokich norm produkcji jakich przestrzegamy. Należy również zintensyfikować kampanie komunikacyjne w tym temacie. Uczestnicy Kongresu pochylą się dlatego nad najlepszymi inwestycjami pozwalającymi na zapewnienie zrównoważoności i rentowności unijnego sektora rolnego w przyszłości. WPR jest narzędziem, dzięki któremu można będzie osiągnąć te cele. Dlatego musi być polityką silną, wspólnotową i prostą,” dodał.

„Co więcej, w obliczu niestabilności rynków i wahań cenowych, ogromne znaczenie ma posiadanie dobrej strategii eksportowej, której celem jest zdobycie nowych rynków zbytu oraz zawarcie korzystnych umów handlowych. Kluczowym elementem jest także lepiej funkcjonujący łańcuch żywnościowy. W tym kontekście, fundamentalne znaczenie ma promocja rozwoju spółdzielni rolniczych, gdyż z zebranych doświadczeń wynika, że rolnicy należący do spółdzielni uzyskują wyższe ceny za swoje produkty. Ważne jest, aby spółdzielnie były innowacyjne i opracowywały produkty spełniające oczekiwania konsumentów, jeśli chcą przynieść wyżej wymienione korzyści swoim członkom. Bardzo ważne jest również utrzymanie stabilności unijnych polityk, takich jak WPR, by producenci i spółdzielnie rolnicze mogli planować z wyprzedzeniem i inwestować w sektorze. Musimy jednak zastanowić się, jak zwiększyć jej skuteczność. Należy także zbadać, w jaki sposób możemy nadal rozwijać inteligentne i precyzyjne rolnictwo, by pozwolić producentom zmniejszyć wydatki na środki produkcji jednocześnie zwiększając jej wydajność. Wszystkie te kwestie zostaną poruszone podczas Kongresu,” powiedział przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson.

5 października odbędą się warsztaty zatytułowane „Wartość innowacyjnych rozwiązań – co należy zmienić?” Zorganizowana zostanie także sesja wysokiego szczebla, w czasie której opowiemy o tym, co robią rolnicy, by zostać pionierami innowacji oraz o tym, w jaki sposób należy powiązać ich z łańcuchem wartości. Następnie, 6 października, w samym sercu Grecji odbędzie się sesja plenarna. 7 października Gaia Epicheirein SA będzie gospodarzem III Ogólnogreckiego Kongresu, który zostanie poświęcony rozwojowi greckiego rolnictwa pod tytułem „Wspólna Polityka Rolna (WPR): wyciągać wnioski z przeszłości, aby lepiej przygotować przyszłość”. Przebieg Kongresu można obserwować na portalach społecznościowych #DynamicAgri, stronie internetowej www.copa-cogeca.eu oraz śledząc komunikaty prasowe.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Co roku w Europie marnuje się około 89 milionów ton jedzenia. W rankingu dotyczą...

Na przełomie marca i kwietnia Lexus pokazał koncepcyjny model LF-Z Electrified. ...

Na szczególną uwagę zasługuje Le Vie di Dante, uznana za jedną z 30 najlepszych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę