aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca o stosowaniu antybiotyków w rolnictwie

15 marca 2016
Copa i Cogeca o stosowaniu antybiotyków w rolnictwie

Copa i Cogeca, jako podmioty zaangażowane w promowanie idei odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, cieszą się z głosowania nad aktualizacją unijnych przepisów dotyczących leków weterynaryjnych, zwracając jednocześnie uwagę na pewne zagrożenia.

Copa i Cogeca z radością przyjęły informację o głosowaniu deputowanych do Parlamentu Europejskiego nad aktualizacją unijnych przepisów dotyczących leków weterynaryjnych, podkreślając, że same wspierają ideę odpowiedzialnego stosowania antybiotyków przez hodowców zwierząt.

W czasie głosowania na sesji plenarnej poświęconej aktualizacji unijnych przepisów na temat leków weterynaryjnych eurodeputowani poparli zakaz zbiorowego i prewencyjnego poddawania zwierząt terapii antybiotykowej, a także udzielili wsparcia rozwiązaniom w zakresie rozwoju badań nad nowymi lekami.

Oto, jak na gorąco skomentował to wydarzenie Sekretarz Generalny Copa i Cogeca - p. Pekka Pesonen: „Z wielką radością przyjmujemy wynik głosowania w Parlamencie, ale musimy pamiętać, że pierwsze jego skutki będą widoczne na rynku za kilka lat. Będziemy oceniać skuteczność przyjętych rozwiązań w oparciu o innowacje (badania i rozwój nowych substancji), dostępność weterynaryjnych produktów leczniczych we wszystkich państwach członkowskich, dla wszystkich gatunków i uwarunkowań oraz przystępność ww. produktów leczniczych w kontekście poprawy konkurencyjności na rynku”.

„Hodowcy dbają o przestrzeganie dobrych praktyk dotyczących dobrostanu zwierząt. My uważamy, że antybiotyki powinny być stosowane w sposób odpowiedzialny”- dodał. „Należymy do Europejskiej Platformy na rzecz Odpowiedzialnego Stosowania Leków u Zwierząt (EPRUMA) i jesteśmy przekonani, że antybiotyki powinny być stosowane możliwie najrzadziej i w możliwie najmniejszej ilości. Zakaz używania niektórych antybiotyków mógłby doprowadzić, np. do problemów w zakresie dobrostanu zwierząt, gdyż w przypadku niektórych gatunków, w niektórych miejscach, są one jedyną dopuszczalną metodą walki z bakteriami.”

P. Pesonen podkreślił także pewne obawy związane z tym zakazem: „Nie uważamy, aby zakaz profilaktycznego wykorzystywania antybiotyków był uzasadniony. Odpowiedzialne stosowanie leków bakteriobójczych jest bardzo ważne, nawet jeśli mamy świadomość, że konieczne jest istnienie innych wymogów w zakresie hodowli zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności niż zwierząt domowych, to właściwe korzystanie z możliwości profilaktycznych należy do dobrych praktyk weterynaryjnych. Jesteśmy także zaniepokojeni zakazem internetowej sprzedaży antybiotyków i leków weterynaryjnych dostępnych wyłącznie na receptę. Możliwość zakupienia w Internecie weterynaryjnych produktów leczniczych ułatwia dostęp do nich, pozwala na ich zakup za korzystniejszą cenę. Rzeczywiście, mając świadomość ich znaczenia, Copa i Cogeca jest przekonana, że propozycja powinna być bardziej szczegółowa w zakresie informacji, jak zapewnić właściwe działanie kanałów dystrybucyjnych i jak rozwijać bezpieczniejszy system [sprzedaży] on-line we współpracy z odpowiednimi unijnymi i krajowymi instytucjami".

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę