W reakcji na opublikowane w ubiegłym tygodniu zmiany dotyczące przepisów w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi, Copa i Cogeca z radością przyjęły propozycję elastycznych rozwiązań, które mają pomóc sektorowi rolnictwa i leśnictwa w zmniejszeniu skutków zmian klimatycznych w sposób zrównoważony, bez szkody dla bezpieczeństwa żywnościowego.
Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział: „Porozumienie paryskie postanawia, że rolnictwo musi dostosować się do wymogów w sposób zrównoważony, nienarażając bezpieczeństwa żywnościowego. Należy tego przestrzegać. Nie ma sensu rozwiązywanie problemów związanych z klimatem poprzez zmniejszanie wydajności rolników czy spółdzielni oraz poprzez narażanie się na spadek jakości oferowanego pożywienia. Bardzo nas cieszy, że w opublikowanej dziś decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego oraz tej dotyczącej LULUCF uwzględniono aspekt elastyczności. Pozwoli to branży rolniczej oraz leśnej na walkę ze zmianami klimatycznymi w sposób zrównoważony. Musimy upewnić się, że nowe przepisy dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi są elastyczne i uwzględniają potrzeby sektorów objętych systemem handlu emisjami (ETS) i tych nim nie objętych (non-ETS) oraz LULUCF”.
„Jest to szczególnie ważne, ponieważ sektory te pochłaniają także zanieczyszczenia z atmosfery. Sektor rolnictwa i leśnictwa bardzo przyczyniają się do wali ze zmianami klimatycznymi, pozwalając UE na zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych. Odnawialne surowce pochodzące z tych branż już w tej chwili dostarczają rozwiązań i przyczyniają się dalszego rozwoju biogospodarki, która jest kluczowa w walce ze zmianami klimatycznymi. Jesteśmy przekonani, że można jeszcze lepiej wykorzystywać synergię i wprowadzać lepsze rozwiązania czy to w zakresie wyliczania poziomu emisji czy zarządzania składnikami odżywczymi” - dodał Pesonen.
Copa i Cogeca