Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!
Ponieważ Unia Europejska przygotowuje się do nadchodzących wyborów odbywających się w dniach 6-9 czerwca, Copa i Cogeca opublikowały dziś swój Manifest dotyczący wyborów do Parlamentu Europejskiego podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego, w obecności przedstawicieli wszystkich wiodących europejskich grup politycznych. Manifest, opracowany na podstawie wniosków wyciągniętych z mandatu na lata 2019–2024 i z myślą o przywróceniu strategicznego myślenia w rolnictwie UE, przedstawia siedem kluczowych priorytetów Komisji Europejskiej na następną kadencję, wraz z czterema czynnikami kluczowymi dla przywrócenia rolnictwa na właściwe tory.
„Rolnictwo zawsze było kamieniem węgielnym projektu europejskiego, odgrywając strategiczną rolę w gospodarce i zapewniając UE autonomię żywnościową. Jednakże w miarę narastania wyzwań dla sektora rolnego niezwykle istotne jest ponowne skupienie się na obszarach wiejskich i rolnictwie, aby odzyskać rolniczy kompas UE. Niedawny wzrost protestów w rolnictwie podkreśla pilność tej kwestii, podkreślając potrzebę, aby Unia Europejska nadała priorytet obszarom wiejskim i rolnictwu w swoim programie politycznym” – powiedział Lennart Nilsson, Przewodniczący Cogeca, przedstawiając manifest.
Zaprezentowany dokument wymienia wiele wyzwań stojących przed rolnictwem w kadencji 2024-2029, wskazując na potrzebę ustalenia przez UE priorytetów w zakresie przygotowania rolnictwa do roku 2030. Copa i Cogeca określiły w swoim manifeście 7 głównych priorytetów, a także szereg konkretnych propozycji politycznych, które zostaną zaprezentowane bardziej szczegółowo podczas europejskiej kampanii wyborczej.
Oprócz kluczowych priorytetów w dokumencie wskazano cztery ogólnounijne czynniki umożliwiające realizację polityki w oparciu o główne wnioski wyciągnięte z obecnego mandatu. Copa i Cogeca wzywają do prawdziwego przeglądu budżetu rolnego w celu dostosowania ambicji środowiskowych, geopolitycznych i finansowych. Powinno to być możliwe do osiągnięcia jedynie po dokonaniu globalnej oceny skutków obecnych polityk rolnych na początku następnej kadencji, a także po przeprowadzeniu studiów wykonalności nowych propozycji. Europejskie organizacje rolnicze podkreślają także rosnącą potrzebę spójności pomiędzy polityką handlową UE a jej ambicjami w zakresie rynku wewnętrznego. Wreszcie, z instytucjonalnego punktu widzenia Copa i Cogeca przedstawiają dwa mocne żądania: powołanie europejskiego komisarza ds. rolnictwa i obszarów wiejskich w roli wiceprzewodniczącego oraz wzmocnienie grup dialogu strategicznego jako narzędzia długoterminowego dialogu strategicznego dla Komisja.
„W kadencji 2019–2024 mieliśmy do czynienia z regulacyjnym tsunami w rolnictwie, stosując polityki wynikające z Zielonego Ładu. W następnej kadencji chcemy mniej regulacji, ale lepszych, z mniejszym podejściem odgórnym, odpowiednio finansowanych i skupiających się na egzekwowaniu przepisów w terenie. Wiemy, że jest to możliwe, widzimy to dzisiaj w dialogu strategicznym. Pozostajemy przekonanymi Europejczykami i wzywamy wszystkich wyborców z obszarów wiejskich do mobilizacji podczas tych wyborów!” stwierdziła w swoim podsumowaniu Christiane Lambert, Przewodnicząca Copa.
***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu