fot. e-mk,ppr.pl
DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 8 grudnia 2023 r. – Przywództwo Stanów Zjednoczonych w rolnictwie i leśnictwie przyjaznym dla klimatu zajmuje centralne miejsce podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28) w 2023 r. -mówił Tom Vilsack ,Sekretarz Departamentu ds. Rolnictwa i podkreślał zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w inwestowanie w innowacyjne rozwiązania klimatyczne, określanie ilościowe i prezentowanie wyników oraz dzielenie się zasobami i rozwiązaniami ze światem.
„COP28 przypada w krytycznym momencie, siedem lat po wejściu w życie Porozumienia paryskiego i siedem lat przed rokiem 2030, kiedy należy osiągnąć znaczące cele, abyśmy byli w zasięgu celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza” – powiedział sekretarz Vilsack
„Jesteśmy dumni, że jesteśmy tutaj, w Dubaju, i podkreślamy kroki, jakie podejmujemy, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu i zapewnić nowe możliwości producentom i społecznościom wiejskim w Ameryce i na całym świecie. USDA i administracja Bidena-Harrisa dokonują bezprecedensowych inwestycji w praktyki i partnerstwa zorientowane na klimat, a gdy będziemy dzielić się wnioskami z amerykańskiego rolnictwa i leśnictwa w skali globalnej, postęp, jaki osiągamy na rynku krajowym, przyniesie również korzyści międzynarodowe” - dodaje Vilsack.
Sekretarz Vilsack uczestniczy w COP28 w dniach 8-10 grudnia. 10 grudnia to pierwszy w historii dzień Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych poświęconej żywności i rolnictwu. Obecna jest także główna naukowiec USDA i podsekretarz ds. badań, edukacji i ekonomii, dr Chavonda Jacobs-Young, która wraz z sekretarzem podkreśla ważną rolę nauki w globalnym wprowadzaniu innowacji w rolnictwie przyjaznych dla klimatu.
Sekretarz Vilsack podkreślił fakt, że uchwalona przez prezydenta Bidena ustawa o redukcji inflacji , będąca największą pojedynczą inwestycją w rozwiązania w zakresie klimatu i czystej energii w historii Ameryki, zapewnia miliardy dolarów na redukcję emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa, zachęcanie do nowej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich i ochronę społeczności najbardziej narażone na skutki zmian klimatycznych. Inwestycje USDA obejmują:
• Prawie 20 miliardów dolarów na pomoc producentom we wdrażaniu praktyk i projektów redukujących emisje, poprawiających sekwestrację dwutlenku węgla w glebie i zapewniających inne korzyści klimatyczne;
• Ponad 13 miliardów dolarów na zapewnienie wiejskim obszarom Ameryki czystej, niedrogiej energii i zwiększenie dostępności krajowych biopaliw; I
• 5 miliardów dolarów na maksymalizację potencjału lasów publicznych i prywatnych w walce ze zmianami klimatycznymi.
W ramach Partnerstwa na rzecz towarów inteligentnych dla klimatu USDA zainwestowała ponad 3 miliardy dolarów w projekty pilotażowe, które zapewniają weryfikowalne korzyści w zakresie redukcji emisji w gospodarstwach rolnych i sekwestracji dwutlenku węgla, tworząc jednocześnie nowe możliwości rynkowe dla producentów stosujących praktyki przyjazne dla klimatu.
Misja innowacji w rolnictwie na rzecz klimatu (AIM for Climate), rozpoczęta podczas COP26 i współprowadzona przez Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie, ogłosiła, że zwiększone inwestycje partnerów w rolnictwo przyjazne dla klimatu i innowacje w zakresie systemów żywnościowych wzrosły ponad dwukrotnie – z 8 miliardów dolarów ogłoszonych na COP27 do ponad 17 miliardów dolarów na COP28. Obejmuje to 1,5 miliarda dolarów ogłoszonych wcześniej środków ze Stanów Zjednoczonych, z czego 1 miliard dolarów pochodzi z USDA. Obecnie, skupiając ponad 600 partnerów, w tym 55 krajów, AIM for Climate jest sztandarową inicjatywą prezydencji COP28 i została poparta przez poprzednie trzy prezydencje COP.
W ramach inicjatywy Food System Transformation USDA zainwestowała ponad 5 miliardów dolarów w budowę bardziej odpornych krajowych systemów żywnościowych, które zapewniają producentom nowe i lepsze możliwości rynkowe, jednocześnie zmniejszając zanieczyszczenie węglem.
Dokonano także dodatkowych inwestycji w celu zwiększenia odporności lasów i obszarów trawiastych w ramach programu dotacji Innovative Finance for National Forests , finansowanego i administrowanego przez Służbę Leśną USDA oraz US Endowment for Forestry and Communities.
Ponadto 2 grudnia w ramach COP28 USDA wraz z Agencją Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych i amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków opublikowały projekt Narodowej Strategii na rzecz Ograniczenia Strat i Marnotrawstwa Żywności w USA , który określa ukierunkowane działania mające na celu łagodzenie skutków marnowania żywności dla środowiska, włączając jego wpływ na klimat, oraz zwiększyć recykling substancji organicznych, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, zaoszczędzić pieniądze gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz budować czystsze społeczności.
Sekretarz Vilsack podkreślił zaangażowanie USDA w zapewnienie dostarczania dokładnych informacji na temat korzyści płynących z działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Ustawa prezydenta Bidena o redukcji inflacji przeznacza 300 milionów dolarów na umożliwienie USDA ilościowego określania i śledzenia sekwestracji dwutlenku węgla i emisji gazów cieplarnianych oraz gromadzenia danych terenowych na temat skuteczności praktyk rolniczych przyjaznych dla klimatu w ograniczaniu tych emisji.
Pomiary, monitorowanie, raportowanie i weryfikacja (MMRV) to kluczowe elementy partnerstwa USDA na rzecz towarów inteligentnych dla klimatu, a USDA rozszerza także swoją koncentrację na działaniach MMRV w sektorze leśnym, na gruntach objętych programem rezerw ochronnych oraz na użytkach rolnych ląduje w całym kraju.
Sekretarz Vilsack i inni urzędnicy USDA zwrócili także uwagę na innowacyjne narzędzia USDA stosowane w gospodarstwach rolnych, które mierzą skuteczność praktyk ochronnych, zauważając, że narzędzia te są obecnie wykorzystywane, aby pomóc zarządcom gruntów w ilościowym określeniu ich śladu gazów cieplarnianych i oszacowaniu korzyści z działań mających na celu redukcję emisji.
Sekretarz Vilsack podkreślił również zaangażowanie USDA w dzielenie się innowacjami i wiedzą specjalistyczną ukierunkowaną na klimat wśród partnerów na całym świecie.
Podczas COP28 USDA zwróciło uwagę na dwa najnowocześniejsze narzędzia dostępne obecnie za pośrednictwem Międzynarodowego Centrum Klimatycznego , które pomogą przełożyć naukę o klimacie na działania na całym świecie: COMET-Planner Global, który umożliwia użytkownikom na całym świecie identyfikację ich regionu klimatycznego i rodzaju gleby w w celu maksymalizacji skuteczności praktyk w zakresie zarządzania uprawami i ich ochrony; oraz Globalny System Oceny Rolnictwa i Katastrof, system informacji geograficznej wykorzystujący dane z teledetekcji i obserwacji Ziemi do oceny warunków na gruntach rolnych.
Ponadto Vilsack opisał, jak USDA uczyniła rolnictwo przyjazne dla klimatu głównym przedmiotem swoich międzynarodowych programów rozwoju i budowania potencjału. W 2023 r. w ramach programu USDA Food for Progress przeznaczono ponad 227 mln dolarów na projekty dotyczące klimatu w siedmiu krajach Afryki i Azji Południowej, a międzynarodowe programy stypendialne i wymiany USDA przeznaczyły prawie 3 mln dolarów na szkolenia związane z klimatem dla naukowców, decydentów i liderów biznesu z 18 krajów w Afryce, Azji, Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: USDA