MERCOSUR1
TSW_XV_2025

CLAAS i Agrinavia wprowadzają moduł wymiany danych – lepsze wykorzystanie danych dotyczących plonów

10 września 2021
CLAAS i Agrinavia wprowadzają moduł wymiany danych – lepsze wykorzystanie danych dotyczących plonów

Współpraca firm CLAAS i Agrinavia Polska w zakresie wymiany danych zaowocowała połączeniem programu mapowego Agrinavia MAP z systemem CLAAS TELEMATICS. Oznacza to, że dane dotyczące plonów z kombajnu CLAAS można pobrać bezpośrednio do programu Agrinavia MAP, a mapę pola z jego granicami – do CLAAS TELEMATICS. Dostęp do danych pola z jednego systemu jest dużym ułatwieniem i oszczędza czas.

 

Optymalna współpraca

W efekcie współpracy CLAAS i Agrinavii została opracowana i uruchomiona platforma wymiany danych.

Połączenie odbywa się dzięki wykorzystaniu interfejsu CLAAS API. Obie strony wniosły do projektu swoje doświadczenia z dialogu z rolnikami, a także wiedzę techniczną. Firmy zgadzają się, że dla indywidualnego producenta kompatybilność różnych programów używanych w gospodarstwie jest wielką zaletą – zapewnia łatwy i szybki przepływ danych.

Radosław Ryder, Agrinavia Polska: „Często rolnicy pytają nas, dlaczego różne programy używane w gospodarstwie nie są kompatybilne, więc umożliwienie tego rodzaju wymiany danych we współpracy z CLAAS jest niewątpliwie ważną częścią naszych prac rozwojowych. Wraz z wymianą danych następuje bardziej elastyczny i wydajny proces pracy, co ma pozytywny wpływ na to, czy rolnik faktycznie korzysta z dostępnych danych – informacji, które ostatecznie mogą prowadzić do bardziej opłacalnej pracy oraz dalszego rozwoju i kontroli produkcji”.

 

Użytkownicy Agrinavia MAP mają już zapisane w formie cyfrowej granice pola, które teraz można łatwo przesłać do CLAAS TELEMATICS. Zapewnia to klientowi pełne wykorzystanie jego automatycznej dokumentacji na maszynie.

Krzysztof Gomolla, CLAAS Polska: „Dużą korzyścią dla klienta jest przesyłanie jego danych z maszyny bezpośrednio do Agrinavia MAP, gdzie może je przetwarzać i pracować z informacjami dotyczącymi plonów. Znacznie oszczędza czas to, że nie musi ręcznie pobierać danych z TELEMATICS, tylko ładują się one automatycznie bezpośrednio do Agrinavia MAP”.

 

Wykorzystanie danych

Dzięki połączeniu między Agrinavia MAP i CLAAS TELEMATICS za pomocą kilku kliknięć w programie można automatycznie pobierać mapę plonów z kombajnu zarówno podczas żniw, jak i po ich zakończeniu. Wszystkie dane dotyczące zbiorów są przechowywane w jednym systemie, dzięki czemu śledzenie ich jest łatwiejsze i znacznie wydajniejsze. Mapa plonów pokazuje na przykład, jak plonowało pole w konkretnym miejscu. W porównaniu z plonami z innych lat dane te dają dobry przegląd produkcji.

Dysponowanie danymi wydajności plonu na mapie to dobry punkt wyjściowy do przygotowania mapy aplikacji precyzyjnych dawek nawozów lub gęstości siewu w konkretnych miejscach danego pola. To kolejna zaleta dla rolników korzystających z Agrinavia FIELD razem z CLAAS TELEMATICS. Dla Agrinavii natomiast priorytetem jest pomoc rolnikom w rozpoczęciu prac z rolnictwem precyzyjnym.

Jak już wspomniano, istnieje możliwość pobrania do CLAAS TELEMATICS zdefiniowanych granic pola z Agrinavia MAP, a tym samym wykorzystania ich w różnych pracach polowych.

Współpraca między Agrinavia i CLAAS eliminuje kilka procesów roboczych, daje dobry punkt wyjścia do rolnictwa precyzyjnego, a w sumie zapewnia rolnikowi bardziej efektywny dzień pracy z lepszym wykorzystaniem zasobów i możliwością dokładnego planowania.

Funkcja wymiany danych jest dostępna jako dodatkowy moduł do Agrinavia MAP.

W sezonie 2021 jeden z klientów korzystających z oprogramowania Agrinavia w północnej Polsce testował połączenie systemu CLAAS TELEMATICS za pośrednictwem interfejsu CLAAS API. Dane z dwóch kombajnów LEXION 780 były automatycznie przesyłane do konkretnych pól w oprogramowaniu Agrinavia FIELD. Klient na bieżąco otrzymywał gotowe mapy plonu, bez potrzeby ręcznego zgrywania i łączenia danych.

 

Agrinavia

Datalogisk A/S z siedzibą w Danii to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem. Oferuje rozwiązania programowe dla plantatorów w całej Europie, głównie w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim. Na arenie międzynarodowej nazwa Agrinavia jest używana zarówno w odniesieniu do firmy, jak i do programów. Reprezentacja prowadzona jest przez spółki zależne – w Polsce jest to Agrinavia Polska – oraz wyznaczonych partnerów.

Agrinavia FIELD, Agrinavia MAP i Agrinavia MOBILE to dobrze znane programy do zarządzania na tych rynkach, preferowane przez wielu rolników. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małe gospodarstwo rolne, czy duże, narzędzie do zarządzania – takie jak Agrinavia – zapewnia wydajną pracę. Stale opracowywane są nowe urządzenia i rozwiązania, aby rolnik mógł zoptymalizować gospodarstwo. Współpraca z partnerami zewnętrznymi jest priorytetową częścią prac rozwojowych.

 

CLAAS TELEMATICS jest seryjnie montowany w wielu ciągnikach, kombajnach i sieczkarniach CLAAS, aby stale pobierać i rejestrować dane robocze, ślady i dane dotyczące plonów z podłączonych maszyn. Wszystkie dane są przesyłane przez sieć telefonii komórkowej z maszyn na serwer, na którym są przetwarzane i przechowywane. Dodatkowy moduł „Automatyczna dokumentacja” samoczynnie przypisuje zarejestrowane dane do właściwych pól. Informacje można przeglądać i analizować online w czasie rzeczywistym lub retrospektywnie za pośrednictwem strony internetowej TELEMATICS przy pomocy komputera PC, laptopa lub smartfona w gospodarstwie. Można też eksportować dane do dowolnego popularnego oprogramowania do zarządzania gospodarstwem. Wszyscy użytkownicy TELEMATICS mają pełną kontrolę nad informacjami dotyczącymi swojego gospodarstwa, ponieważ dane maszyny i dane agronomiczne są rejestrowane i przechowywane dopiero po wyrażeniu zgody przez klienta.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Zalety aplikacji Mostbet do obstawiania w Polsce  Zakłady sportowe stają się cor...

Poznaj markę Kamis od kuchni już 29 grudnia w nowym programie TV Polskie Fabryki...

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę