Czym jest susza i jaka jest skala tego zjawiska w Polsce? Jak odczują jej skutki mieszkańcy terenów zurbanizowanych i niezurbanizowanych? Dlaczego nieprawidłowo gospodarujemy wodę lub w ogóle jej nie oszczędzamy? Jak to zmienić? Posłuchaj i zapytaj ekspertów! O szanowaniu wody w dobie suszy opowiedzą goście 9. spotkania z cyklu #CiekawiNauki.
Wystąpią dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss (Gdańskie Wody) oraz dr inż. Wojciech Szpakowski (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, Gdańskie Wody).
Na wstępie eksperci omówią definicję zjawiska suszy, skalę zagrożenia w Polsce oraz przewidywane – krótko- i długofalowe – skutki tego zjawiska. Dowiemy się, jak sytuacja w województwie pomorskim wygląda na tle innych regionów w kraju oraz jakie działania są wdrażane, aby zapobiegać niedoborom wody w przyszłości.
Następnie odbędziemy wirtualną wycieczkę do kilku ogrodów deszczowych zlokalizowanych w Gdańsku, w tym do ogrodu na Stogach – największego w Polsce systemu małej retencji odwadniającego podwórza i parkingi, który od niemal roku służy lokalnej społeczności. Prelegenci wyjaśnią, jakie funkcje pełnią ogrody deszczowe oraz jak w prosty sposób – łącząc estetykę i ekologię – założyć taką instalację we własnym ogrodzie. Dowiemy się również, jak prawidłowo nawadniać przydomowe ogródki, dlaczego koszenie trawników nie jest eko (akcja #wysokatrawa) i jakie korzyści dają łąki kwietne.
„Z zarządzaniem zasobami wodnymi jest jak z żywnością – kiedy mamy jej dużo, powinniśmy gromadzić na gorsze czasy” – podkreśla dr inż. Wojciech Szpakowski. W myśl tej zasady eksperci podzielą się własnymi sposobami na mądre zarządzanie wodą w gospodarstwie domowym. Odpowiedzą również na pytania słuchaczy.
Kiedy? 18 czerwca (czwartek), godz. 19:00
Gdzie? www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta - transmisja na żywo
infowire.pl