Tego lata średnia temperatura w całych Chinach wyniosła 22 stopnie Celsjusza, co jest najwyższą wartością zarejestrowaną od 1961 roku – podała we wtorek agencja Xinhua, cytując rządowych meteorologów. Upały niszczyły m.in. uprawy na nizinie Jangcy.
Łącznie w sezonie letnim 55 stacji meteorologicznych w Chinach odnotowało rekordowe temperatury dzienne – przekazała Xinhua, powołując się na dyrektora wydziału pomocy kryzysowej i usług publicznych Chińskiego Urzędu Meteorologicznego Zhang Zuqianga.
Średnie wskazania termometrów w całym kraju w okresie od czerwca do sierpnia były o jeden stopień wyższe, niż "normalnie w okresie letnim", a wysoka temperatura utrzymywała się dłużej, obejmowała większe obszary i towarzyszyła bardziej ekstremalnym warunkom pogodowym – powiedział Zhang.
Dodał, że upały niszczyły uprawy wokół środkowego i dolnego biegu rzeki Jangcy. Nizina Jangcy jest jednym z najważniejszych rejonów upraw ryżu – kluczowego składnika chińskiej diety.
Tegoroczne lato jest bardzo gorące w całej Azji Wschodniej. W Japonii z powodu upałów zmarło w tym roku blisko 140 osób, a rekordowa liczba ponad 71 tys. osób trafiła do szpitali z objawami udaru słonecznego – wynika z oficjalnych danych japońskich władz z 7 sierpnia. W Korei Południowej w wyniku upalnej pogody zmarły w tym roku co najmniej 42 osoby, a w Korei Północnej zniszczone zostały uprawy.
Tego lata w Japonii i Korei Płd. zarejestrowano rekordowe temperatury. 23 lipca w mieście Kumagaya w pobliżu Tokio termometry pokazały 41,1 stopni Celsjusza, co było najwyższą temperaturą odnotowaną w historii pomiarów w Japonii. 1 sierpnia padł rekord w Korei Południowej, gdy w mieście Hongcheon słupki rtęci wspięły się do 40,3 stopni Celsjusza.
Andrzej Borowiak (PAP)