Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chińska firma chce przejąć polską grupę Appol, producenta koncentratu jabłkowego

19 grudnia 2017
Chińska firma chce przejąć polską grupę Appol, producenta koncentratu jabłkowego

Chińska spółka SDIC Zhonglu Fruit Juice chce za ponad 68,5 mln zł przejąć 100 proc. udziałów grupy Appol, wiodącego producenta koncentratu jabłkowego w Polsce – poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie szanghajskiej giełdy.

14 grudnia br. spółki podpisały umowę inwestycyjną, ale powodzenie transakcji i ostateczna cena będzie zależała od wyników prowadzonego audytu – wyjaśnił we wtorek w rozmowie z PAP przedstawiciel firmy SDIC Zhonglu, odmawiając podania nazwiska.

Zanim transakcja dojdzie do skutku, muszą na nią wyrazić zgodę chińskie urzędy: Ministerstwo Handlu, Krajowa Komisja Rozwoju i Reform oraz Państwowe Biuro ds. Wymiany Zagranicznej (SAFE). „Jeśli dobrze pójdzie, zajmie to kilka miesięcy, niecały rok” - ocenił przedstawiciel Zhonglu.

„Europa jest drugim po Chinach kluczowym producentem (zagęszczonego soku owocowego - PAP) na świecie. Przejęcie wytwórcy z tego rynku korzystnie na globalne rozmieszczenie naszej produkcji” - powiedział przedstawiciel chińskiej spółki. Jak dodał, dotychczas firma produkuje soki tylko w Chinach.

„Poza tym polska firma produkuje również sok NFC (nie z koncentratu - PAP). Z tym sokiem związany jest trend rozwojowy w całej branży soków owocowych w Europie” - podkreślił.

Firma Appol jest polską firmą o prywatnym kapitale, oraz największą w Polsce firmą w branży produkcji koncentratów owocowych – podano na stronie internetowej Appolu.

Z danych przedstawionych w komunikacie o przejęciu Appolu wynika, że zyski tej firmy za 10 pierwszych miesięcy br. były ponad pięciokrotnie niższe niż za cały ubiegły rok.

Polska jest jednym z czołowych producentów jabłek na świecie. Jednak w związku z problemami na rynku tych owoców w tym roku polscy przetwórcy, podobnie jak firmy z innych krajów UE, musieli importować koncentrat jabłkowy m.in. z Chin. Od lipca do września państwa UE zaimportowały z tego kraju 9,6 tys. ton koncentratu, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - wynika z analizy AgroNawigatora, przygotowanej przez PKO BP, cytowanej na początku grudnia przez „Puls Biznesu”.

Zhonglu Fruit Juice Co., której siedziba mieści się w Pekinie, jest filią państwowego holdingu State Development & Investment Company. Na stronie internetowej firma informuje, że 90 proc. jej produktów przeznaczonych jest na eksport.

Według agencji Xinhua chińskie firmy ogłosiły w tym roku blisko 350 fuzji i przejęć zagranicznych, opiewających na 64,8 mld dol. Chińskie władze wprowadziły w tym roku obostrzenia, by zmniejszyć liczbę inwestycji ocenianych jako nieracjonalne, szczególnie w sektorach, takich jak nieruchomości czy rozrywka.

Promowane są natomiast inwestycje w krajach objętych chińską inicjatywą Pasa i Szlaku oraz inwestycje mogące pozytywnie wpłynąć na rozwój chińskiego przemysłu - podała chińska agencja.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę