aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cena benzyny poniżej 6zł ? Całkiem realne

18 września 2023
Cena benzyny poniżej 6zł ? Całkiem realne
W ostatnich dniach w handlu naftowym i paliwowym, widzimy kolejne spadki cen w hurcie na krajowym rynku. Patrząc na tempo obniżek w hurcie i przenoszenie ich na stacyjne pylony, można odnieść wrażenie, że zejście poniżej 6 zł za litr w kolejnych dniach jest całkiem realne. To jednak nie będzie łatwe dla krajowych producentów z uwagi na tendencje globalne, które powodują, że obecncie różnica między cenami w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej się powiększa.
 
Taniej niż w Turcji
 
Na tle krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się w tym tygodniu najniższymi cenami. Benzyna 95-oktanowa kosztuje u nas 6,39 zł/l. Drugim najtańszym państwem jest tutaj Bułgaria, gdzie ta sama ilość benzyny kosztowałaby w przeliczeniu na złotówki 6,66 zł/l. Jedynie Turcja niebędąca członkiem UE ma ceny niższe - litr Pb95 kosztuje tam 6,04 zł/l. 
 
Jeszcze korzystniej dla tankujących wygląda u nas cena oleju napędowego – paliwo to kosztuje w Polsce 6,25 zł/l. Turecki diesel średnio sprzedawany jest po 6,54 zł/l, a w UE drugim najtańszym krajem jest Bułgaria, w której za litr ON płacić trzeba 6,67 zł/l. 
 
Więcej danych o bieżących cenach w Europie zobaczymy TUTAJ 
 
Rafinerie konsekwentnie tną ceny 
 
Skala spadków w polskich cenach rafineriach jest pokaźna. Dotyczy wszystkich gatunków paliw i powoduje, że koszt paliw importowanych do Polski zza granicy jest o kilkaset złotych wyższy dla kupujących w hurcie. W rafineriach benzyna 98-oktanowa wyceniana jest dzisiaj na 5263 zł/m sześc., a Pb95 kosztuje 4872 zł/m sześc. - to odpowiednio o 203 i 215 zł mniej niż w ubiegły weekend. Cena diesla jest na poziomie 4883 zł za metr sześc. czyli o 137 zł niżej niż w ostatnią sobotę, a koszt oleju opałowego krajowych producentów sięga 4446 zł/m sześc. - o niemal 105 zł taniej niż w zeszły weekend.
 
Czy powitamy 5,99 zł/l?
 
W prognozach dla rynku polskiego na okres między 18 i 24 września spodziewamy się dalszego ciągu spadku cen detalicznych. Dla benzyny Pb98 cena ulokuje się w widełkach 6,77-6,92 zł/l, a dla zwykłej 95-ki oczekujemy cen z przedziału 6,11-6,29 zł/l. Diesel może na niektórych stacjach zejść poniżej 6 zł za litr, a większość stacji pokaże ceny na poziomie 5,99-6,15 zł/l. Zwyżka wynikająca z dynamiki rynku hurtowego gazu LPG przełoży się natomiast na skok cen autogazu - paliwo to może podrożeć do poziomu 2,91-3,00 zł/l.

 
Ropa naftowa najdroższa od początku roku
 
Mijający tydzień przyniósł kontynuację wzrostów na rynku naftowym. Notowania surowca na giełdzie w Londynie na dobre zagościły ponad poziomem 90 dolarów i w kolejnych dniach poprawiały tegoroczne rekordy cenowe. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w piątkowy poranek, kiedy jej cena znalazła się powyżej pułapu 94,50 USD.
 
Decydujący wpływ na wydarzenia na rynku naftowym mają w ostatnich dniach decyzje Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie przedłużenia do końca roku okresu obowiązywania dodatkowych cięć wydobycia i eksportu. Do tego tragiczne w skutkach pogodowe załamanie w Libii doprowadziło do zamknięcia czterech terminali eksportowych w tym kraju, co pogłębia problemy po stronie podaży ropy. Perspektywa ograniczonych dostaw, w sytuacji solidnego popytu na paliwa, daje mocne fundamenty pod wzrost cen ropy. Inwestorzy liczą też na to, że cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach i Europie jest już zakończony, co ogranicza ryzyka dla światowej gospodarki.
 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 18-24 września 2023:
 
Poniedziałek
•    Polska – inflacja bazowa
 
Wtorek
•    Strefa euro – inflacja HICP
 
Środa
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych
 
Czwartek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    Wielka Brytania - decyzja ws. stóp procentowych
 
Piątek
•    Japonia - decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę