aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cel klimatyczny UE - W końcu zdecydowano się na dialog z rolnikami!

7 lutego 2024
Cel klimatyczny UE - W końcu zdecydowano się na dialog z rolnikami!

fot,e-mk, ppr.pl

Nie ulega żadnej wątpliwości, że politycy unijni "rakiem" wycofują się z forsowania nierealnych celow klimatycznych, które w znaczej mierze obciążać miały rolników. Pod naporem niezliczonych i narastających protestów i sprzeciwów rolników niemalże we wszystkich krajach wspólnoty, z Brukseli co raz płyną komunikaty o łagodzeniu proponowanych skrajnie niedpowiedzialnych, klimatycznych przepisów i dyrektyw. Dzieje się tak również dlatego, że już w czerwcu odbędą się wybory do europarlamentu i całe lobby klimatyczne obawia się, że zostanie z ciepłych unijnych posadek raz na zawsze przegonione.

I NIECH SIĘ TAK STANIE! Na pewno rolniczy świat nie będzie za nimi tęsknić. Już dziś trzeba o tym głośno mówić, aby do czerwca nikt nie zapomniał, co obecny skład unijnego parlamentu zgotował polskim i unijnym rolnikom, doprowadzając większość do skraju bankructwa. W unijnym parlamencie muszą zasiąść przede wszystkim ludzie, którzy zanim wprowadzą jakiekolwiek regulacje dobrze je przemyślą, policzą, a przede wszystkim zasięgną bezpośrednio zainteresowanych tych grup społecznych, których poszczególne dyrektywy będą dotyczyć. W obecnej kadencji europarlamentu, w koalicyjnej większości, niestety, ignorancja, głupota, pycha i arogancja wygrywały ze zdrowym i racjonalnym działaniem.

Cała społeczność rolnicza wspólnoty europejskiej płaci europarlamentarzystom i komisarzom na strajkach, protestach, blokadach dróg i centrów dystrybucyjnych żywności. Kolejny etap,  to czerwona kartkaprzy czerwcowych wyborach, któora będzie odsunięciem tej nieodpowiedzialnej grupy od decydującego wpływu w Unii Europejskie.

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia CAPA i COGECA, która odnosi się do przeniesienia na przyszłą kadencję prac dotyczących celu klimatycznego UE na rok 2040 oraz komunikatu dotyczącego zarządzania emisjami gazów cieplarnianych w przemyśle.

Oto jego treść.

"Komisja ogłosiła dzisiaj publikację dwóch komunikatów dotyczących europejskiej trajektorii redukcji gazów cieplarnianych, a mianowicie: komunikatu dotyczącego celu klimatycznego UE na rok 2040 oraz komunikatu dotyczącego zarządzania emisjami gazów cieplarnianych w przemyśle. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują wybór dialogu i pragmatycznego wsparcia, ostatecznie zachowany przez Komisję Europejską.

W swoim komunikacie dotyczącym celów klimatycznych UE na rok 2040 Komisja Europejska przyjęła pragmatyczne podejście, analizując „umożliwiające warunki polityczne”, które mogłyby wesprzeć dalszą redukcję gazów cieplarnianych do 2040 r. w sektorze rolnym. Na pierwszy rzut oka Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują przede wszystkim chęć wzmocnienia sektora biogospodarki i ponowne zainteresowanie rozmowami z rolnikami w ramach dialogu strategicznego. Trwające działania informacyjne pomogą przyszłej Komisji złożyć wnioski ustawodawcze dotyczące ram polityki na okres po 2030 r., które pozwolą osiągnąć cel na rok 2040 w sprawiedliwy i opłacalny sposób.

W swoim komunikacie w sprawie zarządzania emisjami dwutlenku węgla w przemyśle Komisja bada ramy ustalania cen emisji dwutlenku węgla dla sektorów, w których trudno jest obniżyć emisję gazów cieplarnianych, w tym rolnictwa. Copa i Cogeca podsumowały propozycję Komisji dotyczącą powołania specjalnej grupy zadaniowej w celu opracowania globalnego podejścia do ustalania cen emisji dwutlenku węgla i rynków emisji.

Po wyborach europejskich następna Komisja zaproponuje przegląd unijnego prawa o klimacie, aby cel UE na rok 2040 stał się prawnie wiążący.

Europejscy rolnicy, właściciele lasów i ich spółdzielnie oczekują, że nowa Komisja będzie wspierać sektor w dalszym podejmowaniu konkretnych działań mających na celu ograniczenie emisji, przy jednoczesnym wyżywieniu szybko rosnącej populacji i zapewnieniu zrównoważonej alternatywy dla materiałów opartych na paliwach kopalnych."

oprac, Marek Kozak, ppr.pl;


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę