Bułgaria i Rumunia w pełni stosują dorobek Schengen od 31 marca 2024 r. Od tego dnia zniesione zostaną kontrole na wewnętrznych granicach powietrznych i morskich z tymi dwoma państwami członkowskimi i między nimi. W następstwie tego pierwszego kroku Rada powinna podjąć kolejną decyzję w sprawie ustalenia daty zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach lądowych-podała Rada Europy.
Strefa Schengen umożliwia ponad 400 milionom osób swobodne podróżowanie między krajami członkowskimi bez przechodzenia przez kontrole graniczne.
Strefa Schengen jest jednym z głównych osiągnięć projektu europejskiego. Rozpoczęła się w 1985 r. jako projekt międzyrządowy między pięcioma krajami UE – Francją, Niemcami, Belgią, Holandią i Luksemburgiem – i stopniowo się rozrosła, stając się największą strefą swobodnego podróżowania na świecie.
Schengen to nazwa małej wioski w Luksemburgu, na granicy z Niemcami i Francją, gdzie w 1985 i 1990 roku podpisano układ z Schengen i konwencję z Schengen.
Przynależność do obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych oznacza, że kraje:
- nie przeprowadzają kontroli na swoich granicach wewnętrznych, z wyjątkiem przypadków szczególnych zagrożeń
- przeprowadzają zharmonizowane kontrole na swoich granicach zewnętrznych, w oparciu o jasno określone kryteria
Zbiór przepisów regulujących strefę Schengen nazywa się kodeksem granicznym Schengen.
Obecnie strefa Schengen obejmuje ponad 4 miliony kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją prawie 420 milionów ludzi, a w jej skład wchodzi 27 krajów:
23 z 27 państw członkowskich UE
wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria)
1 stycznia 2023 roku Chorwacja stała się 27. krajem, który w pełni przystąpił do strefy Schengen.
30 grudnia 2023 r. Rada postanowiła znieść kontrole na powietrznych i morskich granicach wewnętrznych z Bułgarią i Rumunią. Oba państwa członkowskie w pełni stosują dorobek Schengen od 31 marca 2024 r. Od tego dnia zniesione zostaną kontrole na wewnętrznych granicach powietrznych i morskich. W następstwie tego pierwszego kroku Rada powinna podjąć kolejną decyzję w sprawie ustalenia daty zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach lądowych.
Kontrole na granicach wewnętrznych z Cyprem nie zostały jeszcze zniesione, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.
oprac, e-mk, ppr.pl