aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Brutus - dożywotni rezydent stacji badawczej w Popielnie

29 sierpnia 2016
Brutus - dożywotni rezydent stacji badawczej w Popielnie
PAP / Tomasz Waszczuk

Żubrobizon Brutus, wyjątkowa hybryda trójrodzajowa, mieszka w stacji badawczej w Popielnie (warmińsko-mazurskie). Ojcem Brutusa jest bizon amerykański, matką - żubrońka, która także jest krzyżówką: krowy czerwonej polskiej i żubra.

W eksperymencie naukowym dotyczącym rozmnażania tych osobników z udziałem czystej krwi amerykańskiego bizona preriowego w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, w sumie przyszło na świat po kilka żubrobizonów obojga płci. Krzyżowanie bydła rasy czerwonej polskiej, żubra i bizona preriowego prowadził w latach 80. i 90. XX wieku dr Andrzej Krzywiński. Mieszkający w Popielnie Brutus urodził się w 1999 roku - podkreślił PAP dyrektor stacji badawczej w Popielnie dr Moussa Mamadou Bah.

"W genetyce zwierząt hodowlanych np. bydła jest tak, że nauka koncentruje się na szukaniu lepszych rozwiązań: celem projektów naukowych może być uzyskanie osobników dających więcej mleka czy mięsa lepszej jakości. "W tym przypadku celem było uzyskanie bydła, których mięso posiada lepsze walory smakowe, dzięki mieszance krwi z bizona amerykańskiego. Sam nie próbowałem, ale z rozmów ze specjalistami wiem, że mięso bizona preriowego jest smaczne, kruche i delikatne"- wyjaśnił dyrektor Bah.

Mimo, iż naukowcy realizujący projekt rozmnażania żubrobizonów wiązali z nim duże nadzieje, to nie miał on dużych szans na powodzenie.

Niemożliwa jest bowiem dalsza prokreacja potomków skrzyżowanych osobników; samce urodzone z mieszkanki krwi są bezpłodne, płodne są natomiast samice. Zatem Brutus, mający obecnie 17 lat nie ma potomstwa. Zyskał natomiast status dożywotniego rezydenta Popielna i jest jego symbolem.

"Nikt nie ma zamiaru go przeznaczać na rzeź, wręcz przeciwnie - Brutus jest ulubieńcem pracowników i odwiedzających stację badawczą"- podkreślił dr Bah.

O tym, jak duże jest to zwierzę, świadczy fakt, że waga urodzeniowa Brutusa wynosiła 60 kilogramów, obecnie waży 1,1 tony. Jako dorosły osobnik waży więcej niż jego ojciec i matka, w biologii nazywa się to heterozją, (przewyższył wagowo swoich rodziców -PAP).

"Brutus jest dość ufny, reaguje na swoje imię, przywoływany wychodzi na powitanie, lubi być fotografowany, wręcz pozuje do zdjęć zachowując się jak +model+. Choć jak na dzikie zwierzę i żyjące w samotności może wykazywać zachowania, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, on po prostu broni swego terytorium. Zawsze trzeba mieć respekt dla niego i uważać by móc zareagować w każdej chwili"- dodał naukowiec.

Brutus ma do dyspozycji 0,5 hektarowy wybieg. "Samotność może mu doskwierać, a ponieważ w stacji badawczej w Popielnie znajdują się stada krów ras zachowawczych np. czerwonej polskiej czy białoczarnej, więc może mu +domeldujemy+ koleżankę, by miał towarzystwo"- mówi dyrektor Bah.

Nie wiadomo, jak długo 17-letni obecnie Brutus będzie żył. Jak na emeryta jest jednak w bardzo dobrym stanie, warunki do życia także ma znakomite. O tym, że jego kondycja jest bardzo dobra świadczy np. jego prawidłowy chód. Nie ma także trudności w podnoszeniu się z pozycji leżącej, ma apetyt, zjada zboże i trawy, nie ma zmian na skórze i reaguje na dźwięk - wyjaśnił dr Mamadou.

Dodał, że Brutus pochodzi z rodziny długowiecznej. Jego matka Żubrońka żyje do tej pory w Kadzidłowie, a wiosną tego roku skończyła 21 lat; jego wuj – słynny żubroń Mazur o wadze ok. 1300 kg w pokazówce Parku Narodowego w Białowieży dożył 19 lat.

Jego przyrodnia młodsza siostra Jessica (krzyżówka 25 proc. polska czerwona, 25 proc. żubr i 50 proc. bydło rasy jersey) żyje nadal w zagrodzie pokazowej w Białowieży. Krowa rasy czerwonej polskiej Mećka – jego babcia dożyła w Kadzidłowie sędziwego wieku 21 lat, będąc przez kilkanaście lat przywódczynią stada bizonów.

Do tej pory żyją w Kadzidłowie dwie siostry Brutusa, a w muzeum w Kadzidłowie znajduje się wypreparowane popiersie i czaszka jego starszego brata.

(PAP)


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę