Brazylijscy producenci drobiu pokazali w specjalnym, opublikowanym niedawno raporcie, jak bardzo drobiarstwo brazylijskie współgra ze światowymi trendami ekologicznymi i dobrostanowymi.
Raport sygnowany przez stowarzyszenie ABPA zwraca uwagę przede wszystkim na kwestie ważne dla obrońców praw zwierząt. Dokument dowodzi, że drób w Brazylii utrzymywany jest w warunkach gdzie kurczęta mają zapewnione światło dzienne i świeże powietrze, a obsady są na tyle małe, że każdy ptak może się swobodnie poruszać. Z drugiej strony, z publikacji ABPA wynika, że produkcja drobiarska w Brazylii systematycznie redukuje zużycie energii. Ma to się dziać dzięki łagodnemu klimatowi i praktycznemu brakowi potrzeby dogrzewania kurników. ABPA podkreśla także, że ewentualne zasilanie energią odbywa się dzięki drewnu pozyskiwanemu ze specjalnych plantacji, a nie z karczowanych lasów deszczowych Amazonii.
Kurczęta w Brazylii są karmione paszą opartą na soi i kukurydzy, które pochodzą z pól zlokalizowanych w bezpośredniej bliskości ferm dzięki czemu środowisko nie jest zanieczyszczane przez długotrwały transport. Opublikowanie raportu przez ABPA ma być początkiem poprawy dobrostanu kurcząt oraz ciągłego podnoszenia wymagań ekologicznych wobec produkcji drobiarskiej. W tym celu Brazylijczycy mają powołać specjalny komitet złożony z naukowców i ekspertów z Brazylii oraz Unii Europejskiej.
Analizując sytuację w Brazylii trudno nie oprzeć się wrażeniu, że działania tamtejszych drobiarzy są swoistą ucieczką do przodu. Brazylijski przemysł nie tylko powoli radzi sobie ze skutkami niedawnego kryzysu eksportowego spowodowanego złą jakością mikrobiologiczną mięsa, ale także dostosowuje się do oczekiwań konsumentów europejskich (na poziomie deklaratywnym w większym nawet stopniu niż drobiarstwo europejskie).
Brazylijscy drobiarze, wbrew temu co dzieje się w wielu innych krajach, nie próbują walczyć z konsumenckimi modami, ale w sposób maksymalny je wykorzystać.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz