Wzrosła presja na unijnym rynku skupu żywca wieprzowego. Większa sezonowa podaż tuczników w powiązaniu z wyższą wagą ubojową przesądził o spadku cen skupu świń w wielu krajach unijnych. Zakłady przetwórcze tłumaczą zaistniałą sytuację brakiem zamówień, trudnościami w handlu i słabym eksportem. Wysokie ceny energii nie zachęcają do zwiększania zapasów wieprzowiny pomimo zbliżających się świąt.
Producenci świń obawiają się, że możliwość odrobienia strat po ponad dwuletnim okresie dekoniunktury ponownie został przesunięty w czasie. Rosnące koszty pasz i energii powodują problemy finansowe w wielu gospodarstwach. ISN ocenia, że satysfakcjonująca cena skupu żywca powinna obecnie wynosić 2,50 €/kg (wbc). Tymczasem cena w Niemczech spadła w 42 tygodniu do 1,90 €/kg (-0,10). Możemy spodziewać się dalszej redukcji pogłowia świń w wielu krajach europejskich, a ambitne cele w zakresie poprawy standardów produkcji prawdopodobnie zostaną odłożone na dalszy plan.
Na rynku krajowym podaż żywca choć jest zdecydowanie niższa niż w roku ubiegłym, zaspokaja ograniczone zapotrzebowanie ubojni. Przed nami 2 tygodnie o skróconej liczbie dni ubojowych ze względu na święta przypadające na 1 i 11 listopada. Coraz mniej jest optymizmu w szeregach producentów świń, gdyż średnia cena skupu w klasie E w ubiegłym tygodniu została obniżona do 8,85 zł/kg (-0,40). Brak poprawy opłacalności produkcji świń przy wysokich kosztach pasz i energii będzie prowadził do dalszej likwidacji stad.
A. Dargiewicz | POLPIG