Najszybciej jak się tylko da, europejskie organizacje rolnicze (by FWA/UAW with the support of Copa Cogeca and BoerenBond) organizują pierwszy protest w Brukseli.
Co: Błyskawiczne działania – UE-Mercosur: KTO zapłaci rachunek?
Gdzie: Bruksela – na Place Jean Rey
Kiedy: 9 grudnia 2024 r. – w godz. 10.00–12.00 (wystąpienia główne od godz. 10 do 11, akcja o godz. 11)
Kto: Wydarzenie organizowane przez FWA/UAW przy wsparciu Copa Cogeca i BoerenBond.
Uzasadnienie: Przez lata społeczności rolnicze wyrażały zdecydowany sprzeciw wobec tej przestarzałej i problematycznej umowy. Chociaż uznajemy potrzebę pogłębienia stosunków handlowych przez UE w obecnym kontekście geopolitycznym, nie może się to odbywać za wszelką cenę. Sektor rolny UE pozostaje szczególnie narażony na ustępstwa poczynione w rozdziale tej umowy dotyczącym niezrównoważonej polityki rolnej. Wrażliwe sektory, takie jak wołowina, drób, cukier, etanol i ryż, stoją w obliczu zwiększonego ryzyka nasycenia rynku i utraty dochodów z powodu napływu tanich produktów z krajów Mercosuru. Umowa ta pogłębi obciążenie ekonomiczne wielu gospodarstw rolnych, które już teraz zmagają się z wysokimi cenami środków produkcji i trudnymi warunkami klimatycznymi.
Dowody są przytłaczające: kraje Mercosuru nie spełniają standardów produkcji wymaganych od rolnictwa UE, zarówno w zakresie środków ochrony roślin, dobrostanu zwierząt, jak i praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju. Kraje Mercosuru działają również w oparciu o niższe standardy pracy i bezpieczeństwa, co umożliwia im produkcję po niższych kosztach, co uniemożliwia uczciwą konkurencję producentom z UE. Gdzie jest spójność w działaniach Komisji Europejskiej? W swojej poprzedniej kadencji Komisja zwielokrotniła ograniczenia i regulacje dla naszych producentów, ale teraz, na początku swojej drugiej kadencji, priorytetowo potraktowała tę niesprawiedliwą umowę!
Protokół dodatkowy w sprawie zrównoważonego rozwoju, wysłany do krajów Mercosuru w marcu 2023 r., nie spełnił oczekiwań, a odpowiedź Mercosuru we wrześniu 2023 r. wyraźnie pokazała brak ambicji i zaangażowania w przestrzeganie nawet podstawowych konwencji międzynarodowych i wiążących środków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ten brak rozwiązania problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem wywołał sprzeciw nie tylko ze strony producentów rolnych, ale także ze strony związków zawodowych, organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska i organizacji konsumenckich.
Unijni rolnicy i spółdzielnie rolnicze nie sprzeciwiają się handlowi, ale opowiadają się za umowami, które są sprawiedliwe, zrównoważone i zrównoważone środowiskowo. Obecna umowa między UE a Mercosurem nie spełnia tych kryteriów, wykorzystując sektor rolny jako kartę przetargową przynoszącą korzyści innym branżom.
Zarejestruj się: Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do akcji flash, poinformuj nas o tym za pomocą poniższego formularza Jotform: https://eu.jotform.com/build/243393504235353
Ten formularz ma na celu ułatwienie składania wniosków o rozmowę kwalifikacyjną w dniu wydarzenia. Należy pamiętać, że zgłoszenia przesłane za pomocą poniższego formularza będą traktowane priorytetowo przez zespoły organizacyjne.
OPRAC, E-MK, PPR.PL