Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Blulog wkracza w rolnictwo precyzyjne

27 lipca 2016
Blulog wkracza w rolnictwo precyzyjne

W ostatnich latach poziom technologii w rolnictwie dynamicznie wzrósł. Coraz popularniejsze rolnictwo precyzyjne zdobywa kolejnych zwolenników, zachęcając producentów do tworzenia nowych rozwiązań. Teraz ze swoją technologią do gry wkracza poznański startup, Blulog.

Do tej pory Blulog tworzył rozwiązania termometryczne głównie dla branży spożywczej i logistycznej. Swoją technologię oparł na innowacyjnym systemie pomiaru m.in. temperatury, wilgotności, ciśnienia czy promieniowania UV w czasie rzeczywistym. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają m.in. Georg Utz Polska, Isle aux Dessert, Saumextra, Schiever Group czy francuskie restauracje, apteki i producenci żywności. Blulog, choć jest polskim startupem, swoją współpracę z firmami rozpoczął w 2014 roku we Francji. Dopiero w 2016 roku marka zaczęła oferować rozwiązania na polskim ryku. Opracowana technologia ma zyskać zwolenników także w branży rolniczej.

Pomoc w kiszeniu

Blulog, opracowując technologię termometryczną, stworzył rozwiązania, które wpisują się w zakres rolnictwa precyzyjnego i mogą być wykorzystywane, m.in. w procesie kiszenia. Kiszonka powstaje w wyniku fermentacji, a wytworzenie produktu wysokiej jakości jest ściśle związane z temperaturą i pH. Szczególnie istotnym czynnikiem jest fermentacja, dzięki której powstaje kwas mlekowy. Wytwarza się niskie pH, a temperatura materiału wzrasta o ok. 10-15⁰C. Skuteczna kontrola temperatury i pH możliwa jest dzięki umieszczeniu w kiszonce systemu odczytującego aktualne dane, które następnie są przekazywane drogą radiową do przekaźnika z łączem internetowym. W efekcie przekaźnik wysyła informacje do komputera bądź smartfona. Jakiekolwiek zmiany wartości temperatury czy pH są rejestrowane, dzięki czemu właściciel kiszonki ma o niej pełną wiedzę. – Rozwiązanie pozwala kontrolować kiszonkę, co prowadzi do przewidzenia jej realnej wartości w postaci białka i energii ­– mówi Zbigniew Bigaj, założyciel marki Blulog. ­– Wszelkie zmiany temperatury bądź pH są bezpośrednio przekazywane za pomocą e-maila bądź SMS-a. Dodatkowo wszystkie dane zapisywane są w bazie danych, dzięki czemu możemy je analizować i ewentualnie zapobiec błędom – dodaje.

Przechowywanie i transport

Jak deklaruje Bigaj, rozwiązanie ma być dostępne nie tylko w przypadku produkcji kiszonki. Technologia pozwala na kontrolę wielu innych czynników, jak na przykład promieniowania UV czy wilgotności. Rozwiązania polskiego startupu mogą przydać się także producentom mleka, sadownikom, jak i podczas transportu zbóż i pasz. Blulog jest w stanie zapewnić technologię, która pozwala kontrolować temperaturę owoców czy warzyw w specyficznych warunkach transportowych. System jest w stanie zbadać temperaturę np. jabłka czy arbuza  zarówno wewnątrz owocu, jak na zewnątrz. 

Jak zaznacza Bigaj, posiadanie danych termometrycznych jest również zabezpieczeniem dla rolników w wyniku ewentualnych zarzutów odbiorców  co do jakości produktów . – Niekiedy rolnikowi trudno wykazać, że jego produkty były przechowywane w odpowiednich warunkach. System kontroli wraz z historią pozwoli zapobiec roszczeniom ze strony odbiorców – mówi Bigaj.

Właściciel marki Blulog uważa, że jego rozwiązanie jest odpowiedzią na problemy, z jakimi spotykają się rolnicy. – Proces przechowywania i transportu może naruszyć strukturę biologiczną i chemiczną żywności, dlatego ważna jest dbałość o ich odpowiednią jakość – tłumaczy Bigaj.

Blulog dostarcza technologię podmiotom zainteresowanym monitoringiem i kontrolą temperatury. Z rozwiązań polskiej firmy do tej pory skorzystało wiele francuskich marek, w tym sieci spożywcze i kosmetyczne, producenci żywności, czy restauracje.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę