Stanowisko Polskiej Organizacji Biometanu (POB) w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych
4 kwietnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępniło projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. (nr z wykazu RCL: UC485). Zdaniem Polskiej Organizacji Biometanu (POB) pojawienie się kolejnego, po zaprezentowanym w marcu 2023 r. projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, dokumentu związanego z wytwarzaniem biometanu z biogazu rolniczego stanowi następny istotny krok do realnego uruchomienia branży biometanowej w Polsce.
Biorąc jednak pod uwagę obecny etap rozwoju sektora biometanu w Polsce – brak jakiejkolwiek instalacji wytwarzającej biometan, zdaniem POB zaproponowanymi w projekcie ustawy preferencyjnymi rozwiązaniami powinny zostać objęte wszystkie, nie tylko rolnicze, podmioty zainteresowane inwestycjami w biogazownie rolnicze. Istotne jest, aby ograniczyć zidentyfikowane przez POB bariery w dwóch kluczowych zakresach rozwoju branży, czyli integracji instalacji wytwarzających biometan z siecią gazową oraz ułatwień w procesie inwestycyjno-budowlanym nowych instalacji biogazowych. Wśród głównych postulatów POB jest zapewnienie możliwości technicznych wprowadzania biometanu do dystrybucyjnych oraz przesyłowych sieci gazowych w Polsce.
W ocenie POB nowa branża nie powstanie bez wprowadzenia unormowań w zakresie ułatwienia oraz przyspieszenia poszczególnych etapów procesu inwestycyjno-budowlanego w instalacje biometanowe, m.in.: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkowanie. Konieczne jest objęcie tych inwestycji szczególnym reżimem prawnym jako inwestycji celu publicznego. „Uważamy, że zdecydowanie trzeba odejść od postulatów legislacyjnych umożliwiających budowę instalacji biometanowych wyłącznie w ramach zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wdrożenie takiej regulacji w praktyce drastycznie wstrzyma rozwój projektów biometanowych. Brakuje nam również ułatwień w procedurze środowiskowej.” – podkreśla Michał Tarka, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Biometanu.
POB proponuje rozważenie zwolnienia z obowiązku uzyskiwania decyzji środowiskowych instalacji umożliwiających wytwarzanie do 10 mln m3 biometanu rocznie, co odpowiada instalacji OZE o mocy do 5 MW. Wynikałoby to z korzystnego wpływu funkcjonowania instalacji biometanowych na zagospodarowanie różnego rodzaju biodegradowalnych odpadów oraz sprzyjało ograniczeniu emisji do atmosfery gazów cieplarnianych oraz metanu. Polska Organizacja Biometanu proponuje również wyeliminowanie ograniczeń związanych z wykorzystaniem gruntów rolnych w ramach inwestycji w instalacje biometanowe. „Zasadnicza część instalacji może być lokowana na gruntach rolnych, a dodatkowo instalacje biometanowe są niewątpliwie związane z działalnością rolno – spożywczą. Tym samym mogą wspierać rozwój obszarów wiejskich i stanowić „ostatnie ogniwo” w ramach gospodarki obiegu zamkniętego” – uzasadnia Dyrektor Michał Tarka.
***
O biometanie:
Biometan to biogaz, który w procesie oczyszczenia uzyskuje takie same chemiczne i energetyczne właściwości co gaz ziemny, a jednocześnie jest zeroemisyjny i ekologiczny. Jako paliwo może znaleźć zastosowanie w gospodarce do celów ciepłowniczych oraz transportowych. Biometan wykorzystywany jest również do produkcji energii elektrycznej. Jest surowcem energetycznym tworzącym rdzeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego, ponieważ powstając m.in. z odpadów wiejskich, miejskich i pochodzących z oczyszczalni ścieków, wytwarza energię nie zwiększając emisji CO2.
O Polskiej Organizacji Biometanu (POB):
Polska Organizacja Biometanu (POB) powstała 6 września 2022 r., zrzeszając ekspertów branżowych oraz przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających na rynku krajowym. Aktualnie w Europie jest 540 wytwórni biometanu. W skład Polskiej Organizacji Biometanu wchodzą obecnie: Veolia Energia Polska, Orlen Południe, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Duon Dystrybucja, Go&Biogas, Selena Green Investments, Unimot, Atrem, Związek Producentów Cukru (grupy: Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen), Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych (Łukasiewicz – INS) oraz SMM Legal Energy. Najważniejszym celem POB jest rozwój rynku biometanowego, który może przyspieszyć proces transformacji energetycznej oraz pomóc w uniezależnieniu kraju od importu surowców energetycznych. POB reprezentuje interesy organizacji nie tylko w Polsce, ale również na forum międzynarodowym.
red. ppr.pl