Lato to czas wzmożonej pracy w gospodarstwach rolnych. To także moment, w którym wzrasta liczba potencjalnych dla rolnika zagrożeń W okresie letnim silniej eksploatowane są sprzęty i narzędzia, korzystanie z których wymaga wyjątkowej troski o względy bezpieczeństwa.
Latem pracę rolników wspierają specjalistyczne pojazdy i narzędzia – między innymi kombajny, prasy do słomy i siana, przyczepy transportowe. O zdrowiu, a nieraz i życiu osób pracujących w gospodarstwach rolnych decyduje działanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz właściwe przygotowanie do pracy. Dlatego bardzo ważne jest to, by tę pracę wspierały również prawidłowo dobrane środki ochrony indywidualnej.
Rolnik – zawód wysokiego ryzyka
- Rolnicy bardzo rzadko korzystają z ubrań ochronnych i masek – mówi Zdzisław Antoń, Dyrektor OR KRUS w Lublinie.
– W ostatnich latach u rolników coraz częściej stwierdzane są choroby zawodowe (np. płuco rolnika). Są one związane z wieloletnim narażeniem na różnego rodzaju pyły w tym organiczne oraz substancje chemiczne np.: środki ochrony roślin. Przyczyną tych chorób są w głównej mierze zaniedbania w stosowaniu środków ochrony indywidualnej. Dlatego konieczne jest uświadamianie tej grupy zawodowej w zakresie zagrożeń i potencjalnych skutków wiążących się z lekceważącym podejściem do ochrony własnego zdrowia. – dodaje Paweł Górski z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland.
Według danych KRUS-u w pierwszej połowie 2016 roku doszło do 4 659 zdarzeń wypadkowych, co stanowi spadek o 7,6 % względem analogicznego okresu w 2015 roku. W ciągu ostatnich 5 lat (2011-2015) doszło do niemal 80 tys. wypadków powodujących uszczerbek na zdrowiu lub śmierć rolnika. Wciąż jest to jedna z najbardziej narażonych na wypadki grup zawodowych w Polsce i Europie.
Jak działać bezpiecznie?
Myśląc o właściwiej ochronie i zapobieganiu sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym, należy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia. Pracę powinny wykonywać jedynie osoby zdrowie i w pełni sprawne. Szczególnie latem pamiętać trzeba o przerwach w pracy i odpoczynku, nawodnieniu organizmu oraz ochronie ciała i głowy przed oddziaływaniem wysokiej temperatury.
Nieporządek w miejscu pracy i nadmierny pośpiech to jedne z najbardziej powszechnych przyczyn wypadków w gospodarstwach rolnych. Dlatego konieczne jest właściwie przygotowanie miejsca pracy – zadbanie o ład i porządek, sprawdzenie stanu technicznego i sprawności sprzętów oraz mocowania elementów urządzeń i pojazdów.
Szczególnie istotne jest także stosowanie odpowiednich i zaawansowanych technologicznie środków ochrony indywidualnej, takich jak odzież ochronna oraz sprzęt ochrony układu oddechowego, oczu i twarzy.
Latem na wypadki narażone są szczególnie dzieci, które wakacje spędzają na wsi – w miejscu, w którym mieszkają, albo w którym odwiedzają swoich bliskich. Należy pamiętać o tym, by dzieci zawsze znajdowały się pod właściwą opieką osób dorosłych, a jeśli wykonują prace w gospodarstwie – by te odpowiadały ich możliwościom i umiejętnościom.
O firmie 3M
W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M - można przeczytać na stronie internetowej www.3M.com lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.
O kampanii „Chroń Swój Świat”
Zorganizowana przez firmę 3M kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na nasze bezpieczeństwo w pracy poprzez pokazanie, że od każdego z nas zależy także bezpieczeństwo naszych bliskich. W ramach kampanii przeprowadzono badanie pokazujące czy osoby pracujące zdają sobie z tego sprawę i czy dbają o swoich współpracowników lub partnerów. Badanie dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w pracy, odpowiedzialności za nie i przestrzegania zasad BHP przez polskich pracowników. Program jest także obecny w wybranych firmach, gdzie organizowane są warsztaty edukacyjne i konkursy z wiedzy o BHP adresowane do pracowników. Partnerem merytorycznym kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.
O 3M w Polsce
3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodzi 25-lecie istnienia na polskim rynku.
3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2000 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy. W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. W 2015 r. we Wrocławiu rozpoczęło działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 400 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia: „Firma XX-lecia 1990-2010”, Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014 oraz Solidny Pracodawca 2014 i Superbrand 2014/15.
infowire.pl