Ferie to krótki, ale bardzo potrzebny czas w życiu dziecka, który można przeznaczyć na zabawę i odpoczynek. Zimowa przerwa to także okres, w którym na rozbrykane dzieci może czyhać wiele zagrożeń. Niezależnie od tego, czy ferie zimowe będą spędzone na wyjeździe, czy w domu, każdy dorosły powinien wiedzieć, jak w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.
Ferie w mieście (i nie tylko) nie są nudne!
W tym roku wiele dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły, stając się w ten sposób pełnoprawnymi uczniami. Pierwszaki zazwyczaj bardzo cieszą się z rozpoczęcia edukacji, bo chociaż przed nimi wiele nowych doświadczeń oraz wyzwań, to i wiele przywilejów. Jednym z nich są ferie zimowe. Niekiedy jednak pojawia się wątpliwość: jak zagwarantować dziecku wartościowy i pełen frajdy czas w rodzinnej miejscowości, gdy wyjazd nie jest możliwy? Pierwsze ferie zimowe, które mają być oderwaniem od uczniowskich obowiązków, zdecydowanie warto spędzić na świeżym powietrzu – oczywiście jeśli pogoda dopisuje. Ta dwutygodniowa przerwa to bowiem najlepszy okres na aktywności zimowe, w tym m.in. jazdę na jabłuszku, łyżwy, bitwy na śnieżki czy lepienie bałwana. Jednak przed wyjściem z domu należy przede wszystkim ciepło się ubrać, zjeść lekki, ale sycący posiłek i przypomnieć sobie kilka istotnych zasad na zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowego szaleństwa.
A co, jeśli na dworze nie ma śniegu?
Zdarza się, że w niektórych rejonach Polski pogoda nie dopisuje, a wolny czas dzieci spędzają w domu. Wtedy dobrym rozwiązaniem będą wspólne kreatywne zabawy, w których mogą uczestniczyć też rodzice czy rodzeństwo, np. wycinanki, malowanie lub układanie puzzli czy gry planszowe. Ferie w domu to również idealny moment na długi spacer po pobliskim parku czy lesie, który z pewnością dodatkowo pozytywnie wpłynie na kondycję – zarówno dziecka, jak i starszych członków rodziny. Również zostając w domu, rodzice mają wiele ciekawych możliwości na wspólne spędzenie ferii – także jeśli zimowa aura nie sprzyja. Można wtedy skorzystać z atrakcji dostępnych w pobliżu i udać się z dzieckiem np. na basen, lodowisko, plac zabaw czy na ściankę wspinaczkową. Spędzony w ten sposób czas z pewnością będzie dobrą zabawą – nie tylko dla najmłodszych członków rodziny.
W domu i poza domem – te zasady się przydają!
Decyzje dotyczące samodzielności dzieci są niezwykle trudne dla każdego rodzica. Jeśli pociecha jest już nieco starsza i w okresie ferii pozostaje sama w domu na jakiś czas lub ma też pozwolenie na samodzielne wychodzenie, kluczowe jest, aby przestrzegało kilku bardzo ważnych reguł bezpieczeństwa.
„Ponad 3 miliony polskich dzieci[1] uczestniczy w feriach zimowych, a niestety część z nich ulega wypadkom będących skutkiem nieodpowiedniego korzystania z uroków tej mroźnej pory roku. To niepokojące dane, dlatego aby chronić najmłodszych, w tym okresie należy w sposób szczególny kłaść nacisk na ich edukację – jak radzić sobie w niecodziennych sytuacjach czy unikać czyhających zagrożeń. Przekazywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w trakcie czasu wolnego od szkoły to obowiązek zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Dużym wsparciem dla nich jest Akademia Bezpiecznego Puchatka – program edukacyjny, który pomaga dzieciom w nabywaniu nowych doświadczeń oraz radzeniu sobie z napotkanymi trudnościami. Dzięki temu, że od lat jesteśmy częścią tej inicjatywy, aktywnie przekazujemy dzieciom wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Naszym głównym zadaniem jest edukacja pierwszoklasistów w zakresie zasad ruchu drogowego, umiejętności udzielania przez dzieci pierwszej pomocy, cyberbezpieczeństwa, reagowania na zaczepki obcych, przebywania w domu podczas nieobecności rodziców, a także nauka zachowania bezpieczeństwa zimą” – wyjaśnia kom. Aleksandra Borucka z Komendy Głównej Policji. |
Aby jeszcze bardziej zachęcić pierwszoklasistów do pochłaniania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, tegoroczna edycja programu to również konkurs szkolny dla wszystkich uczestników Akademii. Zarówno dzieci, jak i nauczyciele będą mogli wykazać się pomysłowością, opracowując swój własny Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa, czyli zestaw bezpiecznych zasad, które będą obowiązywać w ich szkole, ale też poza nią. Konkurs trwa, więc ferie zimowe mogą okazać się idealnym czasem do tworzenia pomysłów! Prace można przesyłać do 30 kwietnia 2022 r. na adres kontakt@akademiapuchatka.pl. Klasa z najciekawszym projektem otrzyma nagrodę główną w postaci sprzętu multimedialnego. Autorom trzech wyróżnionych prac również zostaną przekazane nagrody. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.akademiapuchatka.pl.
O Programie
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całym kraju. Organizowany jest od 13 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego KGP. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie prawie 3 000 000 dzieci. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl.
[1] Dane z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące roku 2020 wg stanu na 05.01.2022.
Newseria Lifestyle