Eksport austriackich produktów mleczarskich w miesiącach od stycznia do września 2020 r. wzrósł o 4,7%, a import spadł o 0,2%. – To ważny sukces krajowego przemysłu mleczarskiego, ponieważ potwierdza strategię promowania jakości na rynkach międzynarodowych, a także w czasach kryzysu – skomentował Helmut Petschar, Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM).
Eksport produktów mleczarskich wygenerował 985 mln euro w pierwszych trzech kwartałach 2020 r., import wyniósł 613 mln euro. Prowadziło to do dalszej poprawy salda handlu zagranicznego krajowego przemysłu mleczarskiego o 372 mln € (+14%).
Najważniejszym produktem handlu zagranicznego Austrii są sery, z tego kraju wyeksportowano 118 tys. ton za 498 mln euro, a sprowadzono 96 tys. ton za 373 mln euro. W przypadku masła wyeksportowano 2800 ton, a zaimportowano 12800 ton, produkty fermentowane, jogurty i inne wyroby przyniosły 116 mln euro w eksporcie i 39 mln euro w imporcie, płynne produkty mleczne o 236 mln euro po stronie eksportu i 61 mln euro po stronie importu. Wyeksportowano proszki mleczne o wartości 44 mln euro, podczas gdy sprowadzono proszki za 51 mln euro. Najważniejszymi krajami eksportowymi były Niemcy i Włochy, a następnie Chiny i Holandia, importowane były produkty głownie z Niemiec, Włoch, Holandii oraz Francji.
Około 45% krajowych produktów mleczarskich jest eksportowanych, ale jednocześnie około 30% pochodzi z importu. Liczby te pokazują wysoki poziom międzynarodowej współzależności lokalnego przemysłu mleczarskiego, a także, że otwarte rynki w UE i międzynarodowe umowy handlowe, pomimo wielu trudności, również oferują możliwości, z których mógł skorzystać lokalny przemysł mleczarski.
Forum Mleczarskie