Od 15 lutego do 14 marca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała oświadczenia ws. dopłat bezpośrednich - podała w poniedziałek ARiMR. Dodała, że mogą je złożyć rolnicy gospodarujący na obszarze poniżej 10 ha.
W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 wyłącznie przez internet – za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
Jednak jeszcze w tym roku dla właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia oświadczenia zamiast wnioski.
Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, którego gospodarstwo jest mniejsze niż 10 ha i w jego gospodarstwie nie zaszły żadne zmiany w stosunku do wniosku złożonego w 2018 r.
Rolnik może ponadto ubiegać się o płatności: jednolitą płatność obszarową, za zazielenienie, dodatkową, do powierzchni uprawy chmielu, do owiec, do kóz, tzw. płatność niezwiązaną do tytoniu oraz o dopłatę dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020), wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013) czy premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).
Oświadczenia od rolników będą przyjmowane biura powiatowe ARiMR do 14 marca br. Można złożyć je osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej - wówczas o terminie wpływu zadecyduje data stempla pocztowego.
W ubiegłym roku z możliwości złożenia oświadczeń w formie papierowej skorzystało ok. 431 tys. rolników. Z kolei blisko 900 tys. rolników przesłało do Agencji wnioski o dopłaty drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus - poinformowała Agencja.
O dopłaty bezpośrednie w 2018 r. wnioskowało ok. 1 mln 330 tys. rolników. Na ten cel przeznaczono ok. 14 mld zł.
Anna Wysoczańska (PAP)