Produkcja roczna kończąca się w styczniu 2016 nagle spadła o 9,6% w relacji do produkcji sprzed roku. Obecna produkcja wyniosła 10,39 mln ton. Było to efektem bardzo niekorzystnych warunków pogodowych (powodzie w prowincjach Cordoba, Entre Rios, Santa Fe), wzrostu kosztów produkcji i niskich cen surowca w skupie.
Analitycy USDA prognozują spadek eksportu do 211 tys. ton (o 7%), ale obecne doniesienia mogą być tylko czubkiem góry lodowej. Szacuje się bowiem, że 80% obszarów produkcji mleka zostało dotkniętych huraganami i znajdują się one w krytycznej sytuacji.
Największe zakłady mleczarskie raportują spadek dostaw mleka o 20-23%.
Większość rolników oszczędza na paszach, co skutkuje gorszym karmieniem zwierząt, a 47% spadek ceny skupu w ostatnim roku spowodował gwałtowne zmiejszenie inwestycji. Mniejsi producenci mleka (rolnicy) produkujący na dzierżawionych pastwiskach może zrezygnować z produkcji. Organizacje mleczarskie już zwróciły się o doraźną pomoc do rządu.
Ceny skupu mleka w Argentynie w dolarach amerykańskich wynoszą 20 centów/litr, podczas gdy w UE, USA i Chile jest to odpowiednio 32, 35 i 27 centów/litr
Głównymi argentyńskimi rynkami zbytu były w poprzednich latach: Brazylia (27%), Algieria (18%), Chiny (11%), Rosja (9%), Wenezuela (5%).
Forum Mleczarskie