Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ardanowski: radcy rolni będą pomagać w pozyskiwaniu nowych rynków dla polskiej żywności

24 sierpnia 2018
Ardanowski: radcy rolni będą pomagać w pozyskiwaniu nowych rynków dla polskiej żywności

Szukanie nowych rynków zbytu dla polskiej żywności jest jednym z najważniejszych działań Ministerstwa Rolnictwa - powiedział szef tego resortu Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że pomocni w tym będą radcy rolni, pracujący w strukturze dyplomacji, ale zajmujący się wyłącznie sprawami rolnymi.

"Szukanie nowych rynków zbytu jest jednym z najważniejszych w tej chwili działań. Ze środków, które są zarówno w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jak również ze środków, które minister rolnictwa przeznaczy z własnego budżetu - poprzez oszczędności w zatrudnieniu w Ministerstwie Rolnictwa - będą wygospodarowane środki, które sprawią, że do najważniejszych obszarów świata, gdzie mamy interesy eksportowe, będą wysłani odpowiednio przygotowani ludzie, którzy będą szukali kontaktów dla polskich firm" - powiedział Ardanowski podczas spotkania z rolnikami w Sieradzu (woj. łódzkie).

Jak dodał, osoby te oprócz znajomości języka obcego, będą również posiadali pełną wiedzę na temat oferty polskiego rynku rolnego, jego struktury, firm, produkcji, logistyki, specyfiki.

"Będą oni szukali przede wszystkim kontaktów dla firm mniejszych. Ponieważ te wielkie firmy mają swoje działy promocyjne, ludzi, pieniądze i z eksportem sobie same poradzą. Natomiast mniejsze firmy, które chciałyby eksportować, nie bardzo sobie wyobrażam, w jaki sposób dotrą do Indii, Afryki Południowej, Wietnamu, Tajlandii itd. Jestem przekonany, że obowiązkiem rządu jest pomoc w tych działaniach i tacy wyspecjalizowani radcy rolni, pracujący w strukturze dyplomacji, ale zajmujący się tylko i wyłącznie sprawami rolnymi, są dobrym rozwiązaniem" - tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Przypomniał, że ciągu ostatnich 30 lat udało się około 30 krajów otworzyć na polską żywność, w tym np. Chiny.

"Rosja nie kupi nadmiaru polskiej żywności z paru powodów. Dlatego, że Rosja, którą znamy z historii i Rosja obecna - to są dwa różne kraje. Rosja staje się ogromnym producentem żywności i w krótkim czasie stanie się dominującym eksporterem w podstawowych produktach rolniczych. W związku z tym, jeżeli ktoś łudzi się i liczy na to, że nawet poprawienie relacji politycznej z Rosją, przełoży się na wielki eksport polskiej żywności, to po prostu nie zna struktury rolnictwa rosyjskiego, wielkich inwestycji, jakie zostały poczynione w ostatnich latach. Również w obszarze sadownictwa. Parę milionów hektarów sadów posadzonych na południu Syberii(...). W związku z tym, to wyobrażenie o Rosji, jak o worku bez dna, do którego można każdą ilość żywności wyeksportować, to jest wspomnienie sprzed parudziesięciu lat" - powiedział.

 

Aneta Oksiuta (PAP)


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę