Władze Arabii Saudyjskiej wstrzymały się od wprowadzenia nowych przepisów dotyczących skrócenia okresu przydatności do spożycia mrożonych kurczaków do 3 miesięcy w porównaniu z poprzednim rocznym limitem – informuje agencja Reuters. Według informacji pozyskanych przez Reutersa od największego eksportera kurczaków na świecie – brazylijskiej firmy BRF – saudyjskie władze postanowiły wycofać swoje zgłoszenie do Światowej Organizacji Handlu i zawiesić decyzję o zmianie standardów.
W opinii analityków KIPDiP zmiana decyzji władz Arabii Saudyjskiej najbardziej ucieszy Brazylijczyków. Arabia Saudyjska to potężny rynek zbytu dla brazylijskiego mięsa drobiowego na Bliskim Wschodzie. O ryzyku wprowadzenia przez Królestwo nowych zasad i zakomunikowaniu o tych planach do Światowej Organizacji Handlu (WTO) informowaliśmy już w maju tego roku. Wówczas jeden z kluczowych brazylijskich eksporterów drobiu halal na rynki arabskie – firma BRF – poinformowała, że nowe przepisy mogą odbić się negatywnie na działalności eksportowej na tym rynku w perspektywie krótkoterminowej i poważnie zakłócić handel w tym regionie.
W komentarzach zaistniałej sytuacji zwrócono uwagę na próby ograniczania przez Arabię Saudyjską dostaw mięsa z importu i inwestowanie Arabii Saudyjskiej w zwiększanie samowystarczalności w produkcji drobiarskiej, w który to proces zaangażowana jest biznesowo brazylijska firma BRF. Informacje pozyskane przez KIPDiP wskazują, że bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z głównych elementów planu saudyjskiego znanego, jako „Wizja 2030”, czyli przyjętej polityki rozwoju, aby bezpiecznie przenieś gospodarkę Królestwa do ery postnaftowej poprzez inwestycje w innowacje, energię odnawialną, bezpieczeństwo żywnościowe oraz dywersyfikację gospodarczą. Pandemia przyczyniła się do wzmocnienia tych działań.
Blok krajów arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, są kluczowymi odbiorcami drobiu halal z Brazylii. Arabia Saudyjska odpowiadała za około 11% brazylijskiego eksportu drobiu w 2020 roku. Firma BRF jest największym dostawcą żywności w regionie Zatoki Perskiej i posiada już zależne od siebie jednostki na Bliskim Wschodzie.
Rozszerza także działalność o własne aktywa na rynku saudyjskim. W tym kontekście należy przypomnieć chociażby o podpisanej w październiku 2019 roku umowie z Saudi Arabian General Investment Authority o zainwestowaniu przez BRF około 120 milionów dolarów w budowę i obsługę zakładu przetwórstwa kurczaków w Arabii Saudyjskiej czy decyzji BRF o zakupie zakładu przetwórstwa spożywczego Joody Al Sharqiya w Dammam w Arabii Saudyjskiej.
KIPDiP