aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Anna Gembicka, przyjechała do Medyki

29 listopada 2023
Anna Gembicka, przyjechała do Medyki

fot MRiRW

Ministerstwo rolnictwa pinformowało, że wczoraj późnym wieczorem, na rozmowy z protestującymi w Medyce rolnikami przyjechała delegacja Kierownictwa resortu rolnictwa. W rozmowach, obok szefowej resortu rolnictwa uczestniczył sekretarz stanu Janusz Kowalski.

Minister Anna Gembicka przypomniała, że prowadzone w Szczecinie rozmowy nie były incydentalne.

– To się przerodziło w stałą pracę nad pewnymi rozwiązaniami systemowymi. Dziś, zdajemy sobie z tego sprawę, że najistotniejsze są dla państwa rozwiązania doraźne – zwróciła uwagę minister Anna Gembicka.

Szefowa resortu rolnictwa uważa przy tym, że ten dialog należy kontynuować również w formie dalszej pracy w wypracowaniu rozwiązań systemowych, aby wzmocnić polskie rolnictwo także w kontekście konkurencji z Ukrainą.

Postulaty rolników

Protestujący na przejściu granicznym rolnicy zgłosili trzy postulaty: dopłat do skupu kukurydzy, utrzymania podatku rolniczego na tegorocznym poziomie oraz kontunuowania kredytów płynnościowych.

– Będziemy o tych sprawach rozmawiać, postulat po postulacie – zapewniła minister Anna Gembicka przed rozpoczęciem spotkania.

Podsumowanie rozmów

Wiemy, że sytuacja tutaj na granicy jest trudna, ale wiemy też, że sytuacja wywołana agresją Rosji na Ukrainę jest bardzo trudna i niestety też wywołana nieodpowiedzialną polityką Unii Europejskiej – podkreśliła minister Anna Gembicka.

Zwróciła  przy tym uwagę na brak dostrzegania przez Wspólnotę Europejską problemów Polski i krajów przyfrontowych.

Szefowa resortu rolnictwa podkreśliła, że dyskusja dotyczyła zarówno rozwiązań unijnych jak i krajowych.

Odniosła się także do zgłoszonych przez rolników postulatów, podkreślając przy tym, że zaproponowane rozwiązania wymagają jeszcze doprecyzowania.

Propozycje rozwiązań

Odnośnie pierwszego z postulatów proponujemy dopłaty do kukurydzy na poziomie 1000 zł/ha – poinformowała minister Anna Gembicka.

Drugi postulat dotyczył przedłużenia udzielania kredytów płynnościowych o oprocentowaniu 2 proc.

Złożone wnioski praktycznie wyczerpały już całą pulę wynoszącą 10 mld złotych i w związku tym będziemy chcieli zwiększyć tę całą pulę akcji kredytowej o kolejne 2,5 mld złotych – powiedziała szefowa resortu rolnictwa.

Widzimy, że jest to dobry mechanizm, który się sprawdza i jest nim zainteresowanych bardzo wielu rolników – dodała minister.

Rozumiemy samorządy, ale jeszcze bardziej rozumiemy rolników, dlatego będziemy pracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wypracować taki mechanizm, który będzie z jednej strony chronił rolników, a z drugiej strony nie spowoduje uszczerbku dla gmin – zapewniła minister Anna Gembicka odnosząc się do trzeciego ze zgłoszonych postulatów.

Szefowa resortu rolnictwa poinformowała ponadto, że wystąpiła do unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa o spotkanie z udziałem protestujących rolników i transportowców.

oprac e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę