Popyt na złoto (bez OTC) w III kwartale br. nieznaczne spadł względem analogicznego okresu w 2020 r. i wyniósł 831 ton (-7% rdr.) – wynika z najnowszych danych raportu Gold Demand Trends 3Q 2021. Spadek w głównej mierze został spowodowany przez odpływ z funduszy ETF opartych na złocie – fakt ten przyćmił ożywienie w innych sektorach. Mimo to wartym zaznaczenia są bardzo dobre wyniki rynku złotej biżuterii (+33% rdr.) oraz niezmiennie rosnące zainteresowanie fizycznym złotem inwestycyjnym w postaci sztabek i monet (+18% rdr.). Wzrost popytu był także obserwowalny w obszarze sektora technologicznego (+9% rdr.), który mierzy się z problemem braku półprzewodników.
Rozchwytywana biżuteria
W III kwartale br. cena złota w dolarach amerykańskich wynosiła średnio 1 789,5 USD/oz – daje to wartość o 6% mniejszą niż w analogicznym okresie rok temu, co odzwierciedla rekordowo wysoki kurs dolara amerykańskiego w sierpniu 2020 r. Porównując dane z poprzednim kwartałem cena nieznacznie spadła (w II kwartale było to 1 816,5 USD/oz).
Skupiając się na poszczególnych sektorach rynku złota, w pierwszej kolejności zwraca na siebie uwagę wynik rynku biżuterii – w tym przypadku popyt w III kwartale wzrósł o 33% r/r do 443 ton. Sektor czerpał siłę z trwającego globalnego ożywienia gospodarczego. Dla porównania w III kwartale 2020 r. wynik sprzedaży kształtował się na poziomie 333 ton.
Raport Światowej Rady Złota pokazuje, że pomimo niewielkich odpływów z funduszy ETF, rynek złota niezmiennie jest stabilny. Szczególnie wyróżniają się wyniki rynku biżuterii, na którym popyt wzrósł aż o jedną trzecią – korzystał on z wciąż trwającego ożywienia gospodarczego. Osiągnięte rezultaty złota z raportu są zgodne z dynamiką popytu i podaży oraz otoczeniem makroekonomicznym, a także sentymentem do ryzyka – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu, Tavex.
Mocne sztabki i monety
Globalny popyt na sztabki i monety odnotował w III kwartale br. wzrost o 18% r/r – wyniósł 262 ton. Co ciekawe, jest to już piąty kwartał z rzędu, w którym zaobserwować można znaczący wzrost tym zakresie. Zwiększenie popytu w III kwartale br. było efektem szeregu czynników, w tym znaczącego luzowania restrykcji związanych z COVID-19 w wielu krajach, utrzymujących się obaw o rosnącą inflację oraz spadku cen złota w sierpniu br., który zachęcił wielu inwestorów do zakupu kruszcu. W analizowanym okresie Grupa Tavex sprzedała przeszło 63 600 uncji złota, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 41 600 uncji.
Bardzo cieszy, że Polacy coraz częściej decydują się na wybieranie alternatywnych inwestycji, szczególnie teraz – w rzeczywistości realnie ujemnych stóp procentowych, które niekorzystnie oddziałują na opłacalność przechowywania kapitału na lokatach. Zestawienie wyników firmy Tavex z tego i poprzedniego roku wpisują się w trend rosnącego zainteresowania fizycznym złotem inwestycyjnym, tym samym wskazując, że decyzje inwestycyjne Polaków coraz rzadziej są podyktowane przyzwyczajeniem, a świadomą analizą potencjalnych zysków i strat – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu, Tavex
Umocnił się także popyt na złoto używane w sektorze elektronicznym – wzrósł on o 9% rdr. do 84 ton (w 2020 r. było to 77 ton). Tak jak w przypadku sztabek i monet, za dobry wynik odpowiadały łagodniejsze restrykcje gospodarcze związane z pandemią, ale także duży popyt na luksusowe produkty, takie jak samochody i wysokiej klasy urządzenia elektroniczne. Warto zaznaczyć, że w III kwartale duże firmy technologiczne, jak Samsung i Apple, przeprowadziły premiery swoich produktów, co dodatkowo wzmocniło sektor. Jednakże branża technologiczna i motoryzacyjna stoi przed poważnymi wyzwaniami, jak np. globalny brak półprzewodników, co może mieć wpływ na przyszłe wyniki.
Podsumowując wyniki raportu Światowej Rady Złota za III kwartał 2021 roku warto wspomnieć o zakupach złota przez banki centralne. Były one skromne w porównaniu do poprzednich kwartałów. Zakupy netto spadły do 69 ton z 191 ton w II kwartale br. Z drugiej strony od początku roku zakupy osiągnęły 393 ton na koniec III kwartału i jest to rezultat ponad dwukrotnie większy niż w porównywalnym okresie w 2020 roku – podsumowuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu, Tavex. W III kwartale aktywność banków centralnych nie była zanadto widoczna, kontrastowała z sytuacją w I półroczu br. Mimo to popyt pozostał na wysokim poziomie, przy stałym, umiarkowanym poziomie zakupów dokonywanych przez kilka instytucji, które robią to regularnie – dodaje.
Newseria Biznes