MERCOSUR1
TSW_XV_2025

ZZR Ojczyzna o WPR

5 stycznia 2016
Związku Zawodowego Rolników Ojczyzna ustosunkował się do tego, jak już wygląda i jak ma wyglądać w przyszłości Wspólna Polityka Rolna. - Kuszenie polskich rolników wyrównaniem dopłat do produkcji w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, było jednym z głównych elementów propagandy pro-akcesyjnej skierowanej na wieś - czytamy w stanowisku związku, podpisanym przez przewodniczącego ,,Ojczyzny'' Lucjana Cichosza.
Całą treść oświadczenia prezentujemy poniżej.



Stanowisko Związku Zawodowego Rolników OJCZYZNA
w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020

    Kuszenie polskich rolników wyrównaniem dopłat do produkcji w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, było jednym z głównych elementów propagandy pro-akcesyjnej skierowanej na wieś. Im bliżej jednak nowego okresu programowania, tym wyraźniejsze stawało się, że o wprowadzeniu wreszcie polityki realnego wyrównywania szans nie może być nawet mowy - oczywiście zdaniem unijnych decydentów.

Niestety, ale jest w tym i wina polska, tj. obecnego rządu i kierownictwa resortu rolnictwa, które wprawdzie teraz na pokaz załamują ręce przed nieustępliwością ,,starych" krajów Unii Europejskiej, ale wcześniej nadmierną uległością nauczyły naszych partnerów, że ze zdaniem Polski nie ma się co liczyć na forum Wspólnoty. Inne negatywne zjawisko, to wyłamanie się lewicy ze wspólnego frontu walki o wyższe dopłaty i poparcie z tej strony dla niekorzystnych dla Polski wniosków tzw. Raportu Dessa. Takie działania noszą znamiona sabotażu, dając argumenty przeciwnikom polskich postulatów i jako takie winny być zgodnie potępione przez wszystkie środowiska aktywnie działające na rzecz polskiej wsi!

    Należy podkreślić, że czymś całkowicie niedopuszczalnym, jest niemal całkowite ignorowanie na forum Komisji Europejskiej i DG AGRI polskich propozycji odnośnie konkretnych i podstawowych założeń WPR. W efekcie tworzy się wrażenie, jakoby prace nad jej ostatecznym kształtem były owocem kompromisu i zmierzały do szczęśliwego finału. Tymczasem mamy w istocie do czynienia raczej z aroganckim dyktatem! Jak inaczej można bowiem pominięcie zastrzeżeń natury zasadniczej, jak choćby kwestia jasnego zdefiniowania komponentu podstawowego, opartego o wielkość gospodarstwa?

Podobnie konsekwentne ignorowane są inne wątpliwości, czy wręcz sprzeciwy nie tylko odnośnie dalszego różnicowania wielkości dopłat w poszczególnych państwach, ale i np.  priorytetu tzw. "zazieleniania", czyli nakładania na rolników dodatkowych ograniczeń w dostępie do dopłat w ramach (dość wydumanych) ,,celów ekologicznych". Z podobnych względów nie można też zresztą zaakceptować lansowanej obecnie koncepcji tzw. ,,Zielonej Infrastruktury", czyli sieci łączącej dotychczasowe obszary Natura 2000 ze szkodą dla produkcji rolnej, czy inwestycji. Również położenie nacisku na innowacyjność, a nie na inwestycje w rolnictwie, jest niekorzystne dla Polski. Zresztą, przykłady złego rozłożenia priorytetów nowej WPR można tylko mnożyć.

Uogólniając - projekt WPR po 2014 nie spełnia podstawowych oczekiwać strony polskiej. Po pierwsze - utrzymuje nierówność dopłat (dla przykładu w 2013 r. polski rolnik będzie otrzymywał 197 euro na hektar, niemiecki 346, holenderski 469, rumuński 118, a portugalski 174 euro). Po drugie - zamiast upraszać procedury, dodatkowo je komplikuje, różnicując ponad miarę możliwość uzyskiwania przez rolników zachęt do produkcji, tworząc szereg barier (najczęściej związanych z opacznie rozumianą ,,ekologią") mających dodatkowo utrudnić sięganie po fundusze przez właścicieli gospodarstw rolnych. Oznacza to, że przeciętny polski rolnik może po 2013 roku otrzymywać nie tylko mniej  środków, niż jego niemiecki odpowiednik, ale i wyraźnie mniej, niż obecnie.

Generalną wadą obecnych propozycji jest utrzymanie błędnego kierunku WPR, polegającego na promowaniu raczej powstrzymywania się produkcji, niż produkowania. Jest to stawianie na głowie samego fundamentu rolnictwa i służyć może jedynie pogłębianiu różnic dzielących nad od bardziej efektywnych form gospodarowania. Ponadto zasadniczym błędem jest też pozwalania na uśpienie nas zapewnieniem o utrzymaniu dotychczasowej wysokości budżetu WPR po 2013. Skoro chcemy równych dopłat (tj. zwiększenia dostępnych funduszy) - musimy domagać się znaczącego zwiększenia budżetu WPR!

Również spychanie większej niż dotąd odpowiedzialności za wspieranie rolnictwa na rządy krajowe nie spełnia naszych oczekiwań - nie tylko dlatego, że obecny rząd RP traktuje sprawy rolne po macoszemu, ale dlatego, że dla walki o udział spraw rolnych w budżecie krajowym Unia Europejska nie tylko nie jest nam potrzebna, ale dotąd raczej przeszkadzała...

Z kolei większy niż dotąd nacisk należy położyć na zwiększanie różnorodności narzędzi stosowanych w obrębie II filaru, w tym dotyczących wsparcia produkcji na obszarach trudnych pod względem geofizycznym, czy związanych z ograniczeniami ochrony krajobrazu i przyrody. Słowem - prościej tam, gdzie to tylko możliwe, elastyczniej zaś wszędzie tam, gdzie to niezbędne, takie powinno być nasze główne hasło w odniesieniu do nowej WPR!

                                                                             Lucjan Cichosz, senator RP
                                                                             Przewodniczący ZZR OJCZYZNA

POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę