Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żywność z feralną solą jest bezpieczna

7 marca 2012
Wstępne wyniki badań zanieczyszczeń soli wypadowej sprzedawanej przez ANWIL S.A. wskazują, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, – Uważany, że zarówno siarczan sodu, jak i żelazocyjanek potasu obecne w soli wypadowej nie stanowią  poważniejszego zagrożenia dla zdrowia konsumenta – zaopiniował Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego.

- Zdaniem Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) zanieczyszczenia soli wypadowej przedstawione przez ANWIL S.A. nie wskazują na możliwość wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych po spożyciu produktów, do których była ona wykorzystywana w procesach stosowanych przez przemysł spożywczy – poinformował Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Afera zaszkodziła wszystkim
- Nie ulega wątpliwości, że właściciele trzech zakładów wprowadzających sól wypadową do obrotu towarowego jako sól spożywczą muszą być surowo ukarani. Jest to jednoznaczne przestępstwo, z którego zdawali sobie sprawę – oświadczył Andrzej Pisula, technolog żywieniowy i dodał: Natomiast jako niezwykle szkodliwe dla całej branży spożywczej uważam przedwczesne i jak na razie bezpodstawne opinie dziennikarzy TVN w sprawie toksyczności występujących w soli wypadowej zanieczyszczeń i ich ewentualnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne i życie ludzi.

Polski system kontroli jest szczelny
Służby sanitarne przypominają, że polski system kontroli należy do najszczelniejszych w UE i w świecie. Jednocześnie jest ściśle powiązany z systemem „wczesnego ostrzegania o zagrożeniach zdrowotnych” obowiązującym we wszystkich krajach Unii. Co ciekawe, zawartość siarczanów jest większa w promowanej jako zdrowa żywność soli morskiej (wynosi 6%). Siarczan sodu jest też dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności i jest powszechnie spożywany przez konsumentów produktów spożywczych.

Ile można zjeść siarczanu sodu i ile ma go sól wypadowa?
Według danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dzienna dawka jonów siarczanowych do 417 mg/dzień (7 mg siarczanu/kg m.c./dzień) nie daje powodów do niepokoju o zdrowie. Biorąc pod uwagę maksymalną zawartość siarczanu sodu w soli pochodzącej z zakładów ANWIL. S.A., wynoszącą 4%, konsument mógłby spożyć w 6g soli ok. 240 mg siarczanu sodu, co stanowi połowę dziennego bezpiecznego poziomu dla tego związku. Ilość ta faktycznie będzie niższa, biorąc  pod uwagę fakt, że jest to forma uwodniona. Warto w tym miejscu wspomnieć, że siarczan sodu jest też powszechnie używany w lecznictwie jako środek przeczyszczający. – Uważany, że zarówno siarczan sodu, jak i żelazocyjanek potasu obecne w soli wypadowej nie stanowią  poważniejszego zagrożenia dla zdrowia konsumenta – zaopiniował Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego.


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę