Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żywność wśród inteligentnych specjalizacji

3 marca 2015
Produkcja bezpiecznej żywności oraz medycyna i turystyka zdrowotna znalazły się wśród tzw. inteligentnych specjalizacji, które będzie rozwijać województwo kujawsko-pomorskie. Wybrane dziedziny gospodarki i nauki otrzymają 154 mln euro wsparcia unijnego.

Inteligentne specjalizacje zostały określone w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego do 2020 r. Głównym warunkiem ich wyboru było połączenie istniejącego potencjału gospodarczego w regionie i wysoko zaawansowanych badań, które pozwolą na wypracowanie unikalnych rozwiązań wdrażanych w przedsiębiorstwach, co zapewni im wzrost konkurencyjności bazującej na innowacyjności.

"Łącznie na inteligentne specjalizacje w region kujawsko-pomorski otrzyma 154 mln euro, z czego na badania rozwojowe zostanie przeznaczone 34 mln euro, a na inwestycje - 120 mln euro" - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Agnieszka Lisek.

Z analiz przeprowadzonych w czasie prac nad strategią innowacji wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim nie ma jednej czy kilku dominujących specjalizacji. Stąd wskazano obszary o szczególnym wpływie na rozwój gospodarczy regionu.

Wybrano łącznie osiem inteligentnych specjalizacji: bezpieczna żywność - rolnictwo przetwórstwo, nawozy i opakowania; medycyna, usługi medyczne i turystyka zdrowotna; motoryzacja, urządzenia transportowe i automatyka przemysłowa; narzędzia, formy wtryskowe, wyroby z tworzyw sztucznych; przetwarzanie informacji, multimedia, programowanie, usługi ITC (technologie informacyjno-komunikacyjne); biointeligentna specjalizacja - potencjał naturalny środowiska; transport, logistyka, handel - szlaki wodne i lądowe; dziedzictwo kulturowe, sztuka, przemysły kreatywne.

"Inteligentne specjalizacje uwzględniają potencjał i mocną stronę danego regionu. Mają one umacniać ten potencjał, aby region mógł być konkurencyjny nie tylko w kraju, ale też, by firmy mogły wejść na rynki światowe" - powiedziała Lisek. Zaznaczyła też, że wybrane w regionie inteligentne specjalizacje, w wyniku pewnych uwag Komisji Europejskiej, będą jeszcze poddane przeglądowi.

Według diagnozy, sformułowanej w związku pracami nad strategią inteligentnych strategii, "przedsiębiorstwa budujące dotychczas swoją przewagę konkurencyjną na niskim koszcie pracy będą przyjmować postawę defensywną, skutkującą zmniejszaniem rentowności i niewykorzystywaniem szans rozwojowych". W zakresie innowacyjności na tle Polski stosunkowo dobrze wypadają duże firmy z regionu, natomiast słabo małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym szczególnie źle małe firmy zatrudniające od 9 do 40 osób. Bardzo niskie są też nakłady na działalność badawczo-rozwojową - 1,8 wydatków w kraju.

Wsparcie dla rozwoju inteligentnych specjalizacji będą stanowić m.in.: uczelnie, instytuty, badawczo-rozwojowe, parki przemysłowe i technologiczne, instytucje otoczenia biznesu.

Główne uczelnie prowadzące własne badania to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu( siedem wydziałów powiązanych z obszarami inteligentnych specjalizacji, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy - (siedem wydziałów) i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (trzy wydziały). Największą instytucją badawczo-rozwojową w regionie jest Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu.

Wśród instytucji sprzyjających rozwojowi inteligentnych specjalizacji są: parki przemysłowe i technologiczne w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Świeciu i Solcu Kujawskim, podstrefy Pomorskiej Strefy Ekonomicznej w Barcinie, Bydgoszczy, Grudziądzu, Kowalewie Pomorskim, Łysomicach, Rypinie, Świeci i Toruniu, Centrum Transferu Technologii w Toruniu i Bydgoski Klaster Przemysłowy.

Urząd Marszałkowski wyłonił już firmę, która opracuje plan rozwoju inteligentnych specjalizacji w regionie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę